Yalancı teşbih olarak da bilinen neem ağacı, Hindistan ve Sri Lanka başta olmak üzere, Batı Afrika, Endonezya ve Avustralya’da yetişir. Ortalama 2 metre boyunda olan neem ağacı, 30 metre gibi yüksek uzunluklara ulaşabilmektedir. Yaprakları seyrektir ve bu ağaç türü çok hızlı büyümektedir. Hindistan, neem ağacının en çok bulunduğu ülkelerden biridir ve bu ülkede bu ağaca köy eczanesi ismi verilmiştir. Hindistan halkı, çok uzun zamanlardan bu yana neem ağacını şifa kaynağı olarak görmüş ve çeşitli tedavilerde kullanmışlardır.

Neem Ağacının İnsan Sağlığına Faydaları

1959 yılında Sudan ülkesinde çekirgeler bir istila gerçekleştirdiler ve milyarlarca sayıya ulaşan bu çekirgeler tüm ağaçlara saldırırlarken, neem ağacına dokunmadıkları gözlemlenmiştir. Hintliler de, böceklerden korunmak için neem yapraklarını hala kullanmaktadır. Kullanılan haşere ilaçların birçoğunda bu ağaçtan yararlanılmaktadır ve yüzlerce haşere üzerinde etkisi vardır.
Doğal bir Antibakteriyel olan neem, bu özelliği sayesinde sivilceler ile mücadele de çok önemli bir müttefiktir. Sedef ve egzama hastalarının en çok şikâyet ettiği konulardan biride kaşınma problemidir. Bu kaşınma problemi içinde çözüm olabilen neem, dişler üzerinde oluşan dental plaklarında en büyük düşmanıdır. Dental plaklar diş çürümesine neden olduğu gibi, diş etine de hasar verebilmektedir. Bu yüzden neem, diş hastalıkları ile mücadele de önemli bir yere sahiptir.

neem-agaci
Neem yaprağının doğurganlık riskini düşürdüğü ve sperm hareketlerini azalttığı bilinmektedir. Bu yüzden, bebek yapma sorunu olanların bu ürünü kullanması önerilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top