Damla hastalığı ve gut hastalığı olan bilinen nikrisin, tıp dilindeki ismi ise, podagradır. Nikris hastalığı oluşumunda en büyük sebep, alkol ve kırmızı et tüketimidir. Erkeklerde daha çok görülen nikris hastalığının belirtileri ise, baş parmakların şişmesi ve ağrımasıdır. Nikris hastalığına iyi gelen bitkisel reçeteler ise, aşağıdaki gibidir.

Alkol, Ayçiçeği Yaprağı: Ayçiçeği yaprağını(1 avuç) dövün ve üstüne alkol ekleyin(2 bardak). Ayrı bir kapta su kaynatın ve karışımın olduğu kabı, ayrı kabın içine oturtun. 30 – 35 dakika bekleyin ve tülbentle süzün. Gaz bezine karışımı dökün ve ağrıyan bölgenize koyup, iyice sarın.

Domates, Havuç, Kereviz: Nikris Hastalığı İçin Domates, kereviz, havuç blendera atılır ve suyu çıkarılır. Bu karışım, günde bir kahve fincanı tüketilir. Bu bitkisel reçeteyi günde iki kez tüketin.

Su, Peygamber Çiçeği: 15 gram peygamber çiçeğini, 4 bardak suya attıktan sonra, 20 dakika kaynatın ve daha sonra süzün. Günde 3 kez, bir çorba kaşığı ile tüketilir.

nikris-hastaligi-gut-2116
Su, Menekşe: Menekşe yaprağını(1 avuç miktarında), 4 bardak suya atın ve 20 dakika kaynatın. Bu karışımı şişeye süzün ve 15 gün bekletin. Güneş gören yerde bekletilmesi gereklidir. Bu karışım 15 gün sonra, 1 kahve fincanı tüketilir.

Hardal, Keten Tohumu, Su: 1 kahve fincanına keten tohumunu doldurun ve bunu 4 bardak suya atın. Pelte kıvamına gelesiye kadar kaynatılır. Bunun üstüne 4 çay kaşığı hardal eklenir ve karıştırılır. Tülbente dökülür ve nikrisli bölgeye uygulanır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top