Nilüfer Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

nilufercicegi.jpg

Nilüfer çiçeği bir su bitkisidir. çamurlu sularda yetişmesine rağmen yapraklarının kendi kendini  temizleyebilme özelliği sayesinde  yaprakları daima temizdir. Lotus olarak da bilinen nilüfer çiçeği oldukça güzel çiçeklere sahiptir. Suda yetişen bir bitki olduğu için evlerde pek yetiştirilmez fakat istenirse bahçe havuzlarında yada geniş saksılarda yetiştirmek mümkün. Evde lotus çiçeğini yetiştirmek için öncelikle lotus çiçeğinin tohumunu temin etmek gerekiyor. Daha sonra tohumun sivri olmayan ucunu delip suda çimlendirmelisiniz.

nil-C3-BCfer-2BTohumu-2B-C3-A7imlendirme nil-C3-BCfer-2BTohumu-2B-C3-A7imlendirme-2B6

Tohumun sivri kısmını delerseniz tohum çimlenmez.  Tohumun sivri olmayan ucunu delmeniz gerekiyor fakat tohumu  delerken içindeki dokuya zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Dilerseniz tohumu riske atmamak için tohumun arka kısmını törpüleyerek de kullanabilirsiniz. Daha sonra bir kabın içine tohumu gömecek kadar su koyun ve Çimlenme sürecini hızlandırmak için bu kabı sıcak bir ortama bırakın. Kaba fazla su koymanıza gerek yok tohumu gömecek kadar su yeterlidir fakat su eksildikçe eklenmelidir.

Tohum çimlenmeye başlayınca tohumu daha derin bir kaba alın ,derin kaba alınan tohum daha hızlı filizlenecektir, uzayan filizlerin suyun altında kalması gerekiyor bu sebeple kabı tamamen su ile doldurun.

lotus-cicegi nilufer-lotus

Filizler büyümeye başladığında kabın içine bir avuç trof ve bir avuç toprak koyun. filizler iyice uzadığında bahçe havuzuna bir miktar toprak ve trof koyup su ile doldurup bitkiye zarar vermeden hafifçe havuza bırakın..Eğer nilüfer çiçeğini saksıda yetiştirecekseniz direk olarak  saksıda çimlendirebilir daha sonrada yarım kg toprak ve trof ekleyerek yetiştirebilirsiniz. fakat oldukça geniş ve derin bir saksı seçmeniz gerekiyor.

Share this post

PinIt

6 Replies to “Nilüfer Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?”

 1. bulent dedi ki:

  Selam izmir den yaziyorum. Nilufer tohumu ariyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. [email protected]

  1. Naz dedi ki:

   Aliexpress sitesinde çok kolay ve uygun fiyata bulabilirsiniz satıcı seçerken puanına bakmayı ihmal etmeyin

 2. ECiniviz dedi ki:

  Bizim işimiz belki de,
  Nilüfer çiçeği ve çağımız arasında,
  Hakikat şarkısının peşinde koşmaktır…

 3. yankiyakamoz1 dedi ki:

  http://www.bitkicenter.com Bitkilerle ilgili öğrenmek istediğiniz sorulara cevaplar veriyor.

 4. CelineSymbioss dedi ki:

  Nilüfer: Karanlık sularda açtığı için yeniden doğuş ve yaratılışın çiçeği.
  Ulaşılması zor, fakat kaybetmesi kolay olan çiçek.

 5. İbrahim dedi ki:

  Bende birkaçtane tohum vardı 3 tanesi çatladı filizi görünüyor ama tam açmadı ve uzun zamandır öyle kaldı ne yapabilirim bilgisi olan varmı???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top