Organik Gübre (Kompost) Nasıl Yapılır?

organikgubre.jpg

Evsel atıkları kullanarak besleyici organik bir gübre elde etmek mümkün. Sadece bitkilerin sağlıklı büyümesini değil toprağın mineraller açısından zenginleşmesini de sağlamış olursunuz. Evsel atıkları kullanarak kaliteli bir organik gübre elde etmek için hangi atıkların kullanılması gerektiğiyle ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir. aksi halde toprağın verimini arttırmak yerine toprağa zarar verebilirsiniz.

Organik Gübre ( Kompost ) Nasıl Yapılır

Kaliteli organik gübre oluşturmak için kullanabileceğiniz gıda atıkları arasında yumurta kabukları, sebze ve meyve artıkları, çay ve çay torbaları, kesilmiş çim gibi atıkları kullanabilirsiniz.

İyi bir organik gübre için biriktirdiğiniz atıkları belirli katmanlar halinde düzenlemelisiniz. En alt katmanda kuru yapraklar ve küçük parçalara ayrılmış gazete kağıdı 3-5 santim kalınlığında bir tabaka oluşturacak şekilde yerleştirilmelidir.

Bunun üzerine atık gıda sıvılarına karşı sünger vazifesi görecek kesilmiş çimleri ve artık gıdaları yerleştirebilirsiniz. Bu ikinci tabakanın üzerine bir miktar toprak yerleştirip gübrenin oluşmasına yardımcı olacak mikroorganizmaların oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu katmanları organik gübre sandıkları dolana kadar ekleyebilirsiniz fakat mutlaka nemli tutmaya özen gösterin.

Hazırlamış olduğunuz karışımı 3-4 hafta sonra iyice karıştırın. İyi bir organik gübre elde etmek için çok kuru veya çok ıslak olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Çevirme işlemi sırasında karışımı nemlendirmek için biraz su kullanabilirsiniz.


Kompost Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Patates kabuğu toprakla buluştuğunda filizlendiği için bu tür sebze kabuklarını kullanmayın
 • Portakal ,mandalina limon gibi Turunçgillerin kabuğunu kullanmayın .Bünyelerinde ispirto benzeri bileşenler barındırdığı için faydadan çok zararı vardır.
 • Yumurta kabukları zengin besin kaynaklarıdır. Özellikle kalsiyum bakımından zengindirler. Ayrıca toprağı kireçlenmeye karşı da korur. Yumurta kabuklarını mutlaka parçalayarak atın. Muz kabukları ,çay posası ve yumurta kabukları komposto için oldukça önemlidir
 • Kompostoya zaman zaman çok fazla olmamak kaydıyla toprak ilave edin aynı zamanda Humik asit ilave ederseniz çürüme işlemi daha hızlı olacaktır.
 • Et, balık, tavuk ve süt ürünlerini organik gübre için kesinlikle kullanmayın.
 • Kompostu nemli tutmaya özen gösterin
 • Komposta yağlı ve hayvansal atıkları karıştırmayın.
 • Bir yılın sonunda mutfak artıkları zengin içerikli organik bir gübreye dönüşecektir.

Share this post

PinIt

1 Reply to “Organik Gübre (Kompost) Nasıl Yapılır?”

 1. organik gübre dedi ki:

  Teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş. Organik gübre yapımında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top