Organik Pamuk Nedir?

Organik yetiştirilen pamuk için tarım ilacı veya suni gübre kullanılmıyor. Bu sürdürülebilir tarım uygulaması ile hem herhangi bir kimyasal pestisit  ( zararlı böcekler için kullanılan madde ) içermeyen pamuk üretilmiş oluyor hem de tarım işçileri için tamamen sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanıyor.

Fakat bir giysinin organik pamuktan üretilmiş olması onun tamamı ile ‘çevre dostu’ olduğu anlamına gelmiyor. Organik pamuk ile buluşan kumaş boyası, etkinlik derecesine göre giysinin ne kadar çevre dostu olduğunun belirleyicisi. Doğal krem ve açık kahverengi tonlarındaki organik pamukların ‘çevre dostu’ olma ihtimalleri biraz daha yüksek.

Organik pamuk ya da organik olarak yetiştirilmiş pamuk, toksik yahut kalıcı mahiyette böcek ilacı ve gübre kullanılmadan, lağım suyu karışmadan temiz su ile sulanarak, radyasyon ve genetik mühendisliği uygulamaları yapılmadan yetiştirilmiş pamuktur.

cotton3

Mahsul içerisinde GDO (genetik olarak modifiye edilmiş organizma) ve türevleri bulunmaz.

Organik pamuk ve diğer bütün organik tarım uygulamaları ilk önce doğal ekolojik dengeyi korur.

Tarım işçileri, soluma ve deri yolu ile maruz kaldıkları toksik etkilerden ve hastalıklarından korunur.

Su, enerji ve kimyasal kullanımı denetim altında tutularak minimize edilir.

Atık sular belirtien limitlere göre arıtıldıktan sonra pH 6-9 ve su sıcaklığı 40C nin altında olacak şekilde yüzey sularına akıtılır.  Böylece su kaynaklarında canlılık korunur.

Organik pamuk, üzerinde insan sağlığına zararlı maddeleri taşımaz. Organik tarım yöntemleri ile sağlanan bu fayda, iplik, kumaş ve giysi yapım süreçlerinde de organik standartlara uygun imalat yapılarak tüketiciye kadar bozulmadan aktarılır.

Özellikle iç çamaşırı gibi cilde doğrudan temas eden giysilerin organik olması insan vücudunun en büyük organı olan cildi allerji en hafifi olmak üzere bir çok hastalıktan korur.

 

ORGANİK KUMAŞ ÖZELLİKLERİ NELERDİR

Organik sertifiklandırma sürecinde sentetik olmasına izin verilen malzemelerin tamamı organik pamuktan yapılmıştır. (etiket, düğme, agraf, dantel, elastik bant vb.)

Giysi haricinde kullanılan bütün kutu, kart ve koliler için de organik malzeme kullanılmıştır.

Tasarımdan tüketiciye kadar bütün süreç kayıt edilir ve her aşamada denetlenebilir.

Giysilerin pH’ı 4,5-7,5 arasındadır ve bebeklerin hassas cildi için uygundur.

Organik kumaşların; yanlız oksijen bazlı ağartıcılar (peroxide, ozone vb.) ile ağartılmasına, bazı boyar maddeler ile boyanmasına ve GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) olamamak şartı ile enzimatik yüzey işlemlerinin yapılmasına izin verilmiştir.

 organic-jungle-araba-ask-s-maymun-fil_720x600Çocuklarınız için oyuncak alırken organik olmasına özen gösteriniz.

 

 

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top