Orkide Çiçeğinin Bilinmeyen Özellikleri

Orkide doğal güzelliği ile dikkat çekme de özel bir hünere sahip dünyanın en sevilen çiçeği. Çekiciliği yalnızca görünüşünde değil yaydığı güzel kokularla kendini cezbeden bu yüzden afrodizyak etkisinin olduğuna inanılan bir çiçek.

Eski yunan da bereketi ve erkekliği temsil eden orkidenin cinsiyeti belirlemede rol oynadığı düşünülüyordu. Büyük orkide yumrularını yiyen erkeğin erkek çocuğu, küçük yumrular yiyen kadının kız çocuğunun olacağına inanılıyordu. Çin de masumumiyeti ve saflığı, Aztekler de güç ve kuvveti simgeleyen orkide orta çağ avrupasın da yalnızca soyluların yetiştirdiği aristokrat çiçeklerdi.

Ülkeden ülkeye  orkide farklı anlamlar taşısa da bugüne kadar biriktirdiği ünüyle hemen hemen tüm ülkeler de ortak bir mesaj veriyor. Sevgililer için orkide çiçeğinin anlamı güç, şehvet, zerafet, lüks ve sevgi anlamına geliyor. Anneler için saflığı bilgeliği, yakınlar için ne kadar değerli olduklarının göstergesi

9f342a69JS8G3LAD7O8B3R0Z47W

Orkidenin rengi en az kendisi kadar özel anlamlar taşıyor

Pembe orkide sevgiyi,

Beyaz orkide saflığı, mutluluğu ve aşkı,

Sarı orkide dostluğu ve bilgeliği temsil ediyor.

Genel olarak evlenme tekliflerin de ve düğün buketlerin de kullanılan beyaz orkideler gelecek için vaat anlamı taşıyor, bu nedenle sevgilinize alacağınız beyaz bir orkide evliliğe giden yolda ilk adımınız olabilir.

ikilipembeP877_330x370

Orkideler doğaları gereği  çok etkileyici kokular yayarlar. Orkidelerin bu özelliklerinin afrodizyak etkisi yaptığına inanılır. Eğer orkide buketi içine kokulu orkideler girerse bu orkide buketi nin anlamı  derinlik kazanır.Diğer anlamların yanına hırs, arzu ve gizem eklenir.

Beyaz gül yada kırmızı gül orkidelerin yanın da sade bir yaşamı işaret eder.  orkideler ekzotik ormanlara yapılan macera dolu bir seyahat gibidir. Gerçek hazinenin ne olduğu ancak yolculuğun sonun da belli olur…

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top