Ormangülü Ağacının Özellikleri


 Gövdeleri çalı, nadiren de büyük ağaçlardır, bazı türlerinin  boyunun 50 metreyi bile aştığı tespit edilmiştir. Yapraklar spiral konumlu, yaprak boyu 1–2 cm ile 50 cm arasında değişmektedir, sadece R. sinogrande türünde yaprakların uzunluğu 100 cm kadardır.

flowers-pink-rhododendron-two IMG_1597_Rosemary_and_a_red_hybrid

Ormangülü çok geniş alana yayılmış bir bitki cinsidir, kurak alanlar dışında, Kuzey Yarımküre’nin tamamı ile Güney Yarımküre’de güneydoğu Asya ve kuzeydoğu Avustralya‘ya kadar dağılım göstermektedir. Himalaya dağlarında, orta Nepal ve Sıkkım ile doğuda Yunnan ve Sichuan bölgeleri arasında en zengin tür çeşitliliği görülmektedir. Çin-Hindi dağları, Kore, Japonya ve Tayvan tür çeşitliliği bakımından diğer önemli alanlardır.

rhododendron2 2_original Rhododendron Taurus rhododendron_beauty

 Güneydoğu Asya ile kuzey Avustralya arasında yer olan Borneo adasında 55, Yeni Gineadasında 164 tür olmak üzere, önemli sayıda tropikal ormangülü türü bulunmaktadır. Kuzey Amerika ve Avrupa kıtaları ise daha az sayıda türe sahip bulunmaktadırlar. Mor çiçekli ormangülü (Rhododendron ponticum) ise Karadeniz Bölgesi‘ne özgü bir türdür.

rhododendron_vulcan Rhododendron-aff-arboreum-hybrid-19744228A-048  rhododendron-in-privetuin_klein Rhododendren

Sarı ve mor  ormangülü türü Doğu Karadeniz Dağlarında yaygındır .sarı çiçekli ağaçlar  çok hoş kokuludur.Mor renkli olanı  kokusuzdur, Marmara Bölgesi ikliminde genel olarak yetişmezler,belirli bir yükseltiye ihtiyaçları vardır.Yarı gölge yerlerde iyi yetişirler,doğrudan güneşe maruz kalırlarsa yaprakları yanar. ormangülü Suyu seven ,asitli topraklarda yetişen bir bittkidir.Çelik alma yoluyla veya kök ayırma yöntemiyle yetiştirilebilir,Kasım ayından Mart ayına kadar çelik alınabilir.

rhododendron-moederkensdag-imgp0267 2942488-1

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top