Pancar suyu birçok hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynasa da, pek de tatlı olmadığı için genellikle tercih edilmiyor. Pancar suyunun faydalarını okuyunca, belki fikriniz değişir ve tatlı olmasa da günde en azından bir bardak pancar suyunu tüketirsiniz.

Pancarda bulunan yağ düşük seviyede olduğu için, diyet listelerinde sıkça tercih edilir. Ayrıca, birçok vitamini(A, B1, B2 ve C vitamini) içinde barındıran pancar, demir oranı olarak ıspanaktan bile daha fazladır. Tabi demirin bol bulunduğu kısmı, pancarın yeşil olan kısmıdır. Kalsiyum, potasyum, sülfür, sodyum, iyot ve bioflavonoidler maddelerini de içinde barındıran pancarın faydaları nelermiş? Hep beraber bakalım.

Pancar Suyu Neye İyi Gelir?

indir

Oksidatif stresi diye bilinen ve her yaşta insanda görülebilen bu stres türünü yok etme özelliği bulunan pancar suyu, kalp dostu bir besin olma özelliği de taşır. Kalbi koruduğu gibi, kalp hastalıklarında da kullanılan bir besin türüdür. Cildinizde oluşan iltihapları, kurumaları ve kepekleri yok etme özelliği ile de bilinen pancar suyunun faydaları bunlarla sınırlı değil. Betasiyanin adı verilen bir maddeyi içinde barındırdığı için, pancarın tümörlerin oluşmasına engel olduğu ve kanser önleyici koruyucu besin olduğu da bilinmektedir. Damar sertliği ve varis gibi sorunlar ile başa çıkmak içinde kullanılan pancar suyu, kadınlarda oluşan doğum kusurlarını örtmesi ile de tanınmaktadır.
Sonuç olarak birçok faydası bulunan pancar suyunun tadı istediğiniz gibi olmasa da, günde bir su bardağı tüketmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca yemek yerken salatanın içinde mutlaka pancarın olmasına da dikkat etmelisiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top