Papayanın özellikleri ve faydaları

Papaya, Carica papaya (kavun ağacı) Carica cinsi bir ağaç ve onun meyvesine verilen isimdir. Güney Afrika, Latin Amerika, Avustralya ve Hawaii’de yetiştirilmektedir.

Papaya egzotik meyveler arasında çok değerli bir yere sahiptir. Protein, mineral ve vitaminler gibi günlük alınması gereken besinlerin önemli bir kısmı bu besinlerden sağlanabilir. Papaya meyvesi olgunlaştıkça içerdiği C vitamini miktarı da artar. İçerdiği karbonhidrat da tabi şekerlerden gelmektedir. Kavun ağacı olarak ta adlandırılır.

Papayanın İçeriğindeki Vitaminler

-Antioksidanlarpapaya
-Karoten

-Vitamin A    Vitamin B
-Vitamin C   Potasyum   Magnezyum
-Pantotenik asit   Folat
-Lif

Olgun ve yemeye hazır bir papaya alın. Öncelikle dış yüzüne bakın yeşilden sarıya dönmüş olmalıdır. İkincisi parmağınızı bastırdığınızda lapa gibi olmalıdır.Papaya, taze olarak bir meyve gibi tüketilir. Ayrıca meyve salatalarında kullanabileceğiniz gibi, suyu sıkılırsa meyve suyu olarak da tüketilebilinir.

  Papaya ağacı yapraklarını dökmediğinden hemen her mevsim yaprakları toplanarak kurutulur. Ham meyveleri rendelenerek veya dilimlenerek kurutulur veya suyu çıkarılarak meyve suyu şeklinde tüketilir.

   Papayanın problemli hücreler üzerinde olumlu etkiler gösterirken, normal hücreler üzerinde herhangi bir zehirli etkisi gözlemlenmemiştir. Günümüzdeki kanser tedavilerinde zararlı dokuların yanında normal dokuların da zarar gördüğü göz önüne alındığında Papaya özünün ne kadar etkili ve değerli olduğu görülebilir.

Bilim adamları bu 2010 yılından itibaren yaprak ve meyvedeki Papaya özütünü ilaç haline getirmek için çalışmalara başlamışlardır

Papaya Çayı Nasıl Yapılır

Olgunlaşmamış meyve rendelendikten sonra kurutulur veya kurutulmuş ağaç yapraklarından 500 gram 2 – 3 litre kaynar suda önce haşlanır sonra çaydanlıkta 5 dk. kaynatılır ve soğuduktan iki saat sonra süzülerek buzdolabına konur ve günde 3 – 4 defa 150 – 200 ml içilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top