Pişiğe Bitkisel Çözüm

Pişik bebek ve yetişkinlerde  Aşırı sıcakların olduğu dönemlerde terlemelerden ve kapalı bölgelerde oluşan bakterilerden  kaynaklı olarak  görülebilmektedir. Kapalı bölgelerde karşılaşılan pişiklerin tedavisinde pişiğin oluştuğu bölgenin temizlenmesi ve kurulanması ve bu işlemin sık sık tekrarlanması önerilmektedir..  Bazı bitkisel yöntemler de pişik tedavisinin daha hızlı iyleşmesine yardımcı olmaktadır.

Zeytin Yağı:

Bebekler için özellikle çiğ zeytin yağı tercih edilmelidir. Etkilenen kısma masaj şeklinde uygulanması kısa sürede pişiğin giderilmesini sağlayabilir.

Lavanta Yağı:  

Bebeklerde meydana gelen pişikler için bir damla olmak şartıyla günde sabah akşam masaj şeklinde lavanta yağı sorunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Hassas ciltli bebekler için suda inceltilerek uygulanması önerilir.

Pudra:

 Bebeker dahil, yetişkinler de pudrayı etkilenen bölgeye sürerek pişiğin azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlayabilirler. Özellikle kasık kısımlarında meydana gelen pişiklere pudra oldukça faydalıdır.

Vazelin:  

Vazelinin pişiği giderici özelliği yanında nemlendirici özelliği vardır. Mısır nişastasıyla uygulandığında daha çabuk sonuç almak mümkün.

Yoğurt:

Yoğurt daha çok aşırı teleme sonucu meydana gelen pişik türlerine karşı oldukça etkilidir. Rahatlama sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı:

 Etkilenen kısıma düzenli olarak hindistan cevizi yağını 3-4 gün boyunca günde 2 kere uygulamak pişiği ortadan kaldırır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top