Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakal kabuğu yüzde 5 oranında minarel tuzlar, organik asitler, yüzde 8 oranında flavonoidler ve yüzde 2 esansiyel yağlar içerir. Portakalın kabuğunda bulunan citrus aurantium un kanser ve damar tıkanıklıkları gibi birçok hastalıkta kullanımıyla ilgili birçok bilimsel yayın mevcuttur.

portakal-kabugu-degerlendirmeAlmanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu, portakal kabuğunun iştahsızlık durumunda kullanılabileceğini belirtmiştir.

İçeriğinde potasyum, protein, B ve E vitaminleri bulunan portakalın kabuğunda bulanan karoten, kanı temizleme özelliğine sahiptir.


Yapılan bir çalışmada haftada bir  portakal kabuğu yemenin deri kanseri riskini yüzde 30 azalttığı görülmüştür. Dış kabuğu ısırmak yerine, çeşni yerine serpebilirsiniz ya da salatalarda kullanabilirsniz

Ultraviyole ışınlarına karşı etkisi olduğundan dolayı kozmetik sanayiinde de kullanılır. Vücuttaki sarkma ve kırışma sorunlarına karşı da portakal kabuğu kullanılmaktadır

Portakal kabuğu özü yine cilt için çok önemli bir şifalı bitki olan biberiye özü ile birleşince harikalar yaratıyor. Bu karışım ciltteki sorunları yok ediyor.

tüm-vitamini-kabuğunda1

Portakal kabuğu ısıya dayanıksız olduğu için kaynatılmamalı, üzerine kaynar su dökülerek haşlanmalı ve öyle tüketilmelidir.


Portakal kabuğu ağzı kapalı olarak, ışık,
 oksijen ve neme karşı korunaklı biçimde ve 20ºC’nin altında bir ısıda saklanmalıdır.
 Aksi durumda allerjiye neden olabilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top