Prostat Hastalığına iyi Gelen Bitkiler

  DEVE DİKENİ: Yapılan araştırmalar, deve dikeninin prostat kanserine karşı etkili olduğunu gösterdi. Ayrıca PSA değerlerini de düşürdüğü gözlemlendi.

  BOSWELLIA SERRATA: Bu bitkinin ekstresi, prostatın sağlığının korunmasında çok etkili. Ayrıca kanserli hücrelerin büyümesini ve üremesini önlüyor.

  ISIRGAN OTU: Isırgan otunun tamamlayıcı özelliğinin prostatın sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığı kanıtlandı. Bu bitkinin ekstresi de kanserli hücrelerin çoğalmasını önlüyor. Ancak ısırgan otu da, saw palmetto gibi tek başına prostat kanserini tedavi etmekte yeterli değil.

  AFRİKA ERİK AĞACI: Afrika kökenli bitkinin kabuğu prostat ve mesane sağlığı için önemli. İdrar yolları enfeksiyonlarında ve kolon kanserlerinde de etkili olduğu gözlendi. Ayrıca prostat kanseri için önleyici bir etkisi var.

 Saw Palmetto (Cüce Palmiye)

Amerika Birleşik Devletlerinde,  prostatın büyümesine karşı en çok kullanılan bitki olan saw palmetto’nun özellikle başlangıç aşamasındaki prostat büyümesine iyi geldiği belirtiliyor. Geceleri sık sık tuvalete çıkmak başta olmak üzere büyüyen prostatın diğer belirtilerine de iyi geldiği söylenen saw palmetto ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (U.S. National Institutes of Health) hazırladığı, prostatın büyümesi tedavisinde kullanılan bitkiler listesinde “A sınıfı bitkiler” kategorisinde yer alıyor.

Saw palmetto; prostat kanseri gelişimine katkıda bulunan genleri değiştirerek hastalıkla mücadele eder. Bilimsel bulgular; saw palmetto’nun prostat kanseri hücreleri üzerinde baskılayıcı etkisinin bulunduğunu gösteriyor. Fakat saw palmetto; prostat kanseri için öncelikli tedavi şekli değildir.sadece tedaviye yardımcı bir bitkidir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top