Rahmin iç yüzündeki iltihaplanmalardır ve tıp dilinde ki ismi Endometritdir. Doğum bel soğukluğu, jinekolojik ile ilgili operasyonlardan sonra, çocuk düşürmeleri rahim iltihabının nedenleridir. Rahim iltihabı için bitkisel önerileri sizler ile paylaşıyoruz.
Adaçayı: Bir çay kaşığı adaçayı, bir çay fincanı ölçüsünde ki kaynar suya koyun ve 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha sonra süzün ve günde iki kez bir çay fincanı bu karışımı tüketin.
Anason: Önce su kaynatın ve bu kaynar sudan bir çay fincanına koyun. Bu çay fincanının içine bir çay kaşığı anasonu kattıktan sonra, 5 dakika bekleyin. Bekledikten sonra süzün ve sabah ile akşam olmak üzere günde iki kere bir çay fincanı ölçüsünde için.
Sarıyonca: Bir avuç sarıyonca bitkisini, bir litre suya atın. 15 dakika kaynatın ve süzün. Günde iki kez bu karışımı tüketin. Sabah aç karnına ve gece de yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir.
Labada: Bir avuç miktarında ki labada, bir litre suyun içine konulur. Daha sonra süzülür ve günde iki kez bu karışım tüketilir.
Mersin Ağacı Tohumu: Az miktarda mersin ağacı tohumunu alın ve ezin(havanda). Daha sonra bir çay kaşığı kadar alın ve bir çay fincanı kaynar suya koyun. 5 – 10 dakika demlenmesi için bekledikten sonra, süzün. Günde iki kez bu bitkisel karışımı için.

rahim-ic-tabakasi-iltihabi
Papatya: Bir çay kaşığı miktarındaki papatya, bir su bardağı miktarındaki sıcak suya konulur ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür ve bitkisel karışımınız hazır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere, bir su bardağı ile tüketin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top