Rambutan Meyvesi

Rambutan Meyvesinin  Anayurdu Malaya yarım adasıdır. Tayland, Malezya, Vietnam ve Kamboçya gibi Uzakdoğu ülkelerinde de yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Ülkemizde Antalyanın Gazipaşa ilçesinde yetiştirilmektedir . Rambutan ağacı senede bir ,biri büyük ve biri küçük olmak üzere iki ürün verir. Rambutan ağacı iyi bakılırsa her türlü toprakta kolaylıkla yetişebilir. Bu ağaç genellikle marcottage yöntemiyle üretilir. Aynı zamanda tohumundan da üretilen rambutan ağacı göz aşısı yapılarak da üretilmeye uygundur.

Malezya ve Sunta Adaları’nda “Meyvelerin Kralı” denilen rambutan meyvesi ülkemizde oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Henüz semt pazarlarında görülmeyen rambutan lüks manavlarda oldukça yüksek fiyatlara alıcı buluyor.

September-14-Rambutini Rambutan-Cocktail-Recipe

Cinslerine göre tatlı, mayhoş veya ekşidir. Meyve sert bir yapıya sahiptir. ısırıldığında dişleri zorlar bu nedenle emerek yenebilir yada mutfak robotu yardımıyla püresi yapılabilir fakat çekirdeğini ayırmak gerekiyor. Rambutan Meyvesi içindeki çekirdeğine yapışıktır.  fakat  Çekirdeği yenmez. Tatlı meyvesini ham olarak yiyebilir, kokteyllerinizde, meyve salatalarınızda ve keklerinizde kullanabilirsiniz.

Cassowary-Coast-Rambutan-on-tree rambutan (1)

Rambutan Meyvesi Faydaları:

  • Rambutan meyvesi İçerdiği demir minerali sayesinde vücutta hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Demir seviyesi düşük olduğunda kırmızı kan hücreleri yeterince oksijen taşımayacağı için hücrelerimiz düzgün bir şekilde çalışmazlar.bu sebeple Rambutan meyvesi içerdiği yüksek oranda demir ile kansızlığa iyi gelmektedir
  • Bol miktarda potasyum, protein, karbonhidrat, niacin,  kalsiyum, fosfor, C vitamini, magnezyum içerir. İçerdiği yüksek miktarda ki kalsiyum nedeniyle kemik ve diş yapısını güçlendirir. Göz bozukluklarına da iyi gelir.
  • Kolesterol hastalarına önerilen bir meyvedir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı faydalıdır
  • Cildi güzelleştirir ve cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar

Share this post

PinIt

0 Replies to “Rambutan Meyvesinin Faydaları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top