Çocuklar da yeterli miktarda d vitamini alamadıkları için, ortaya çıkan bir hastalık olan raşitizm, rutubeti çok ve tavanları basık evlerde yaşayan çocuklarda da görülür. Unlu yiyecekleri çok tüketen çocuklarda da bu rahatsızlık sıkça görülür. Raşitizme yakalanmamak için, çocukların yeterli miktarda süt içmelidirler. Raşitizm hastalığının belirtileri ise, bacakların çarpıklaşması, kabızlık, yürümekte zorlanma, derinin soluklaşmasıdır. Raşitizm için önerilen bitkisel tedaviler ise, aşağıdaki gibidir.

Karaçam Kozalağı, Su: 2 adet karaçam kozalağı(parçalanmış), 8 bardak suyun içine atılır. 10 – 15 dakika kaynatıldıktan sonra, elde edilen su ile banyo yapılır.

Ceviz Yağı, Zeytinyağı: Ceviz yağı ve zeytinyağı ile vücut masaj yapılır ve bu işlem günde 3 – 4 kez tekrarlanır. Günün sonunda banyo yapılır.

Şeker, Meşe Kabuğu, Su: Küçük bir parça meşe kabuğu temin edildikten sonra, kavurtulur. Daha sonra meşe kabuğu toz haline getirilir. 1 tatlı kaşığı meşe kabuğu tozunu ve 4 çay kaşığı toz şekeri cezveye atıp, geri kalan kısım su ile doldurulur. Bu karışımı kahve yapar gibi yapın ve günde 1 kez tüketin.

rasitizm-d-vitamini-gunes-isigi
Kırmızı Turp, Zeytinyağı, Siyah Turp: Siyah turp ve kırmızı turp rendelenir ve 4 çay kaşığı zeytinyağı ile birlikte bir kaba dökülür. Daha sonra karıştırılır bu karışım ikiye ayrılır. Bu iki parçadan biri öğle, diğeri de akşam yemeğinde tüketilir.

Lahana, Su: 6 adet lahana yaprağını, 4 bardak suyun içine koyun. 10 – 15 dakika kaynatıldıktan sonra, süzme işlemi gerçekleşir. Günde iki kez(sabah ve akşam) bir su bardağı tüketilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top