Reishi mantarının mucizesi

Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) oldukça  değerli bir bir mantar türüdür. Ormanlık alanda canlı ağaçlar üzerinde ve  nemli, az ışık geçiren sık ağaçlı ormanların içinde bulunan çürümeye yüz tutmuş ağaç kütükleri üzerinde yetişir. Bu mantar 4000 yıldan beri Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır.

Reishi  oldukça sert bir yapıdadır ,odunsu bir mantardır. Reishi mantarının %75’i su iken mantarların çoğunluğu %90 civarında su içerir. reishi Kuru ya da taze olarak yenilmez bu yüzden bu mantardan bir mantar özü ya da çay elde edilerek kullanılır.Öte yandan, su içeriğinin az olmasından ve yapısında kitin içermesinden dolayı, Reishi mantarının gövdesi oldukça serttir  Bu sebeple işlem görmeden yenmesi mümkün değildir.

“Ölümsüzlük Bitkisi”, ”Ölümsüzlük mantarı”, “Ruhsal Gücün Bitkisi” ve “On Bin Yıllık Mantar” gibi isimlerle  bilinen reishi  mutluluğu, bilgeliği ve uzun yaşamı destekleyen isimlerle anılmaktadır. Latince ismi Ganoderma Lucidum’dur. göz alıcı anlamına gelir

Reishi mantarının 6 çeşidi ve rengi vardır fakat yaygın olarak kullanılan ve Kuzey Amerika, Çin, Japonya, Tayvan ve Kore’de ticari olarak ekilen çeşidi Kırmızı Reishi’dir

reishi4 fft20_mf4851058

Ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinen kırmızı reishi mantarı geleneksel Çin ve Japon tıbbında 2000 yıldır kullanılan en eski mantar türüdür. Reishi mantarı odunsu yapısı nedeni ile hazmı mümkün olmadığından yenebilen mantarlardan değildir. Acı ve buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak toz haline getirilir ve çay formunda kullanılır.

Sadece Kırmızı Reishi mantarında bulunan ve mantara acı-buruk tadı veren triterpenlerin (ganoderik asitler), bu mantarı özel kılan önemli bir özelliktir. Ayrıca içeriğinde germanyum, lanostan, sterol, adenosin, canthaxanthin, pantothenic asit, lucidenik ve lineloik asitler gibi bioaktif maddeler bulunur.

erkel_kr_1 fft20_mf4851060

Reishi Mantarının Faydaları 

 • Kırmızı reishi mantarı özellikle kansere karşı yüksek bir koruma sağlama özelliğiyle bilinir.
 •  Anti-aging özelliğiyle  hücreleri yeniler.
 •  Düzenli kullanımda stresi ortadan kaldırır ve uyku düzeninde düzelmeler görülür.
 •  Kandaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olur ve böylece cilt üzerinde de iyileştirici etkiler gösterir.
 •  Meme, prostat, akciğer kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı koruyucu ve iyileştirici etki gösteriyor
 •  Serbest radikallerle savaşır ve vucudu toksinlerden arındırır
 •  Kan dolaşımını düzenleyerek, kalp-damar sağlığını korur
 •  Yüksek tansiyon,kolesterol, diyabet gibi hastalıklara karşı olumlu etkileri vardır
 •  Bağışıklık sistemini güçlendirir
 •  Yapılan çalışmalar, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için Reishi mantarının kullanılabileceğini göstermiştir. hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir.Reishi mantarı hücrenin çekirdeğinden DNA sentezini arttırarak hücre bölünmesini teşvik eder ve endirekt olarak bu yolla da yaşlanmayı yavaşlatmış olur.
 • Hücre bölünmesine etkili olduğu için daha genç ve diri kalmanızı sağlar
 • Mide rahatsızlıklarında etkilidir
 • Reishi Mantarı beyine giden oksijen miktarını arttırır.
 • Güçlü bir antioksidandır

reishi-mantari_28

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi mantarının, çay veya katkısız hazır sıvı reishi özü kullanılmalıdır. Çay olarak tercih edilecekse; kurutulmuş ve dilimlenmiş Reishi mantarının cam kapta yaklaşık 2 saat kadar kaynatılması, elde edilen çayın etkisini kaybetmemesi için de hemen içilmesi önerilir.

 

dikkat

Bazı hassas bünyelerde, Reishi mantarı tüketildikten sonra 1-2 gün sürebilen hafif mide bulantısı, baş dönmesi, eklem ağrısı ve deri döküntüsü gibi semptomlar görülebilir. Mantar alerjisi olanların, hemofili hastalarının, kanı sulandırma etkisi nedeniyle ameliyat öncesi ve sonrasında 1 hafta süreyle kullanması önerilmez. 10 yaş altındaki çocuklar, hamile ve emziren kadınlar doktorlarının bilgisi dahilinde kullanmalıdır.

Kullanmadan önce bir uzmana danışmakta fayda vardır.

⇔ Bitki Center size en doğru ve kapsamlı bilgiyi sunmayı amaçlamaktadır.
Bir çok kaynaktan beslenerek titizlikle konu paylaşımı yapılmaktadır.
Eğer sunduğumuz bilgilerin yalnış yada eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin ve
bildiklerinizi bizimle paylaşın.

reishi mantarının faydaları, reishi mantarının faydaları,

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top