Sabun Ağacı (Ekonat) Kullanımı

Avrupa ve Amerika’da günlük hayatta temizlik için sıkça kullanılan “SOAPNUT” diye adlandırılan Sabun Cevizi meyvesinin ülkemizdeki kullanımı bir Kimya Mühendisinin Türkiye’de doğal deterjan uygulamasini yaygınlaştırmaya yönelik çabalarından doğmuştur.

Hindistan’da Himalayalar’da yetişen ve asırlardır bu bölge insanı tarafından temizlik amaçlı kullanılan Ekonat meyvesi son yıllarda da organik ve doğal ürünlere artan ilgi nedeni ile başta Avrupa, Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerde yoğun ilgi görüyor. Sabun cevizi  sadece temizlik amaçlı kullanılır ; kesinlikle yenmemelidir

%100 doğal bir meyvedir.
Anti-alerjeniktir. bebek kıyafetleri yıkamak için uygundur. aynı zamanda hassas bir cilde sahip kişiler için güvenlidir. herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir
Egzama Mantar Sedef gibi cilt hastalıklarına Tedavi edici etkisi vardır.
Topuklardaki çatlaklara her sabah sürüldüğünde çatlakları giderir

bigstock-Soap-nuts-11810423

 

Kahverengi küçük bir ceviz görünümünde olan Ekonat Kasım ve Aralık aylarında toplanır. Kuzey Hindistan’da zeytin ağaçları gibi genelde tepelik alanlarda kendi halinde yetişen Ekonat meyvesi yerel köylüler tarafından toplanılır. Çekirdekleri çıkartılıp güneşte kurutulur ve  kurutma sürecinde hiç bir kimyasal malzeme kullanılmaz.

Ekonat içerdiği aktif madde saponin ile doğal deterjan etkisi gösterir. Burada en önemli şey her Ekonat’ın aynı olmayacağıdır. İstenilen temizlik sonucunun alınması için özellikle Himalayalar’da yetişen sapindus mukorossi türünün kullanılması gerekir.

Yaklaşık 10 çeşidi bulunan Ekonat’ta doğru ürünün bulunması, hijyenik ortamlarda çekirdeklerinden ayrıştırılması, serin ortamda depolama yapılması ve yıkamada kullanılırken gerekli yardımcı maddelerle birlikte kullanılması temizlik kalitesini artırıcı etkenlerdir.

iStock_000009295086Small

Kullanım Şekli

=> ÇAMAŞIR YIKAMAK 

Çamaşır yıkamada Ekonat meyvesi kese içinde kullanılır.

5-6 adet Ekonat  kabuğu yıkama kesesi içine konulup kesenin ağzı sıkıca bağlanır ve çamaşırla birlkte makineye koyulur. Yıkama sonrası kese makineden çıkartılıp sonraki yıkamalar için uygun bir yerde muhafaza edilir.

Çamaşırların renk ve dokularını koruyan ekonat uzun süre bozulmaz. Doğal bir ürün olduğu için çamaşırların dokularına ve renklerine zarar vermez

Tamamen doğal olan  Ekonat kabuğu toprak için doğal gübre özelliği taşır. Ekonat’ı temizlik için kullandıktan sonra bahçenize gömebilirsiniz.

 

=> BULAŞIK YIKAMAK

Bulaşık makinesinde Ekonat kullanırken iki seçenek vardır

1. Aynen çamaşır makinesinde olduğu gibi kese içersindeki Ekonat kabukları makinenin içersine yerleştirerek yıkama yapılır. Ekonat Doğal Ağartıcı ile Ekonat Doğal Kireç Önleyici Tozlar bulaşık makinesinde de aynen çamaşır makinesinde olduğu gibi kullanılabilir.

2. Likit Ekonat çözeltisi makinenin deterjan haznesine ilave edilir. Bu yöntem de sonuç elde etmek daha uzun uğraşı gerektirir.

Ekonat Likit (5 kabuktan elde edilen Ekonat çözelti) bulaşık makinesinin deterjan haznesine konulur. Bulaşıklarda parlaklık artırılmak isteniyorsa; bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne bir miktar sirke ilave edilir. Daha sonra normal yıkama talimatı uygulanır.

 

sabun cevizi

=> GENEL TEMİZLİK

Genel Temizlik için Ekonta Likit olarak kullanılır.

– Ekonat Likiti nasıl hazırlanır

5 adet yarım Ekonat kabuğu yarım litre su içersinde 10 dakika kaynatılır ve belli bir süre soğutulduktan sonra süzülürek bir boş bir cam şişeye aktarılır

Bu likit  Ekonat Likit birçok zor lekenin çıkartılmasında ve tüm genel temizliklerde kullanılabilir.

 

=> CAM TEMİZLİĞİ

Genel temizlik için hazırlanan Ekonat  Likitten  20 ml alınır ve 20 ml sirke ile karıştırılıp fiskiyeli bir şişeye aktarılarak bu karışıma 250 ml su  ilave edilir.

 

=> EL YIKAMA 

El sabunu yapmak istiyorsanız yine aynı şekilde çözelti hazırlanmalı ama bu kez miktarlar değiştirilmelidir. Yarım litre su içersinde yaklaşık 5 adet  kabuk kaynatılmalı, limonsuyu ve esans ilavesi yapılmalıdır. Oda sıcaklığında 7-10 gün kadar bozulmadan kullanılabilir.

 

=> MÜCEVHER TEMİZLİĞİ

Ekonat likit çözeltisi içersine mücevherler özenle konulmalı ve belli süre bekletilip yavaşça lekeler ovulmalıdır. Doğal bir ürün olduğu için her hangi bir zarar vermez.

 

=> EVCİL HAYVANLAR İÇİN ŞAMPUAN

Evcil hayvanlarınızı Ekonat likit ile yıkadığınızda yumuşak ve ipeksi tüyler ortaya çıkar. 200 ml su içerisine 5 adet  Ekonat kabuğu atılıp 5 dk kaynatılır. Soğumaya bırakılan çözelti daha sonra bir miktar ılık su eşliğinde uygulanır. Evcil Hayvanınızın gözünü koruyarak ve derisine nüfuz edecek şekilde özenle ovalayarak yıkadığınızda uzun süre parazitlerden arınmış olduğunu göreceksiniz.

=> SAÇ YIKAMA 

3-5 adet yarım Ekonat kabuğu ile hazırlanan çözelti normal şampuan olarak kullanılır. Kepek önleyici etkisi bulunmaktadır. Saçlarınıza yumuşaklık verir, saçlarınız kolay şekil alır. gözüne temas etmemesine çok özen gösterin

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top