Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

sac-dokulmesine-iyi-gelenler.jpg

Saç dökülmeleri dış etkenlerden ve iç etkenlerden kaynaklı yaşanan bir cilt sorunudur. Tabiatta saç dökülmesine iyi gelen bir bitkiler ve bitkisel yağlar mevcuttur, bu bitkilerle hazırlanan maske ve kürler saç dökülmesini önler.
Saç dökülmesi çağımzın önemli bir problemi durumunda. Genelde çok yoğun geçen iş hayatının verdiği stres, hava kirliliği, yeterli ve gerekli şekilde beslenmeme gibi sebeplerden kaynaklanan saç dökülmesi sorununun hafifletilmesinde bazı bitkilerin yardımı olabilmektedir.

Ihlamur:

Hem içilmesi hem de saç diplerine masaj yaparak uygulanması olumlu sonuçlar verebilir. Özellikle ıhlamurun içinde bulunan C ve P vitaminlerinin saç dökülmesine karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Isırgan Otu:

Demir, formik asit, histamin, asetilkolin, flavon ve C vitamini açısından oldukça zengin olan ısırgan otu, demlenip soğutulduktan sonra saçlara uygulanabilir. Saç dökülmesine karşı iyi sonuçlar verdiği düşünülmeltedir.

Biberiye:

İçinde B2, B1, B3, B12, C, D, E ve K vitamini bolca bulunduran biberiye sadece saçlara değil vucuda da iyi gelen bir bitkidir. Deri üstü mantar hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Ginseng Bitkisi:

Kaynatılarak saç diplerine masaj yapmak şeklinde uygulandığında saç dökülmesini önleyici etkisi olduğu bildirilmiştir. Saçların sağlıklı bir görünüme sahip olmasında da yardımcı olur.

 

lavantaa

Lavanta Çiçeği:

Pinen, cineol, bornaol, Ca, afe, Mg, P, K, Na, Zn gibi mineralleri içinde bulunduran lavanta çiçeği, saç dökülmesini durdurmada yardımcı bir bitkidir. Bu bitkinin diğer bir özelliği ise yeni saç çıkarmada etkili olmasıdır.

Tere:

C vitamini deposu olan tere bitkisi bakımlı saçlara sahip olmak istiyenlerin tercih ettiği ve kullandığı bir bitkidir. Tereyi ağız yoluyla tüketerek kullanabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top