Saçın kepeklenmesi sorunu, insanların en çok şikayet ettiği konulardan biridir ve bu olayın gerçekleşmesine zemin hazırlayan birçok neden vardır. Bunların başında, beslenmede ki dengesizlik, ilaçlar, baş derisindeki yağlanma veya kuruluk gelir. Saç kepeklenmesi için doğal çözümler arıyorsanız aşağıdaki bitkisel reçeteleri deneyebilirsiniz.

At Kuyruğu Otu: At kuyruğu otunu kaynatarak, elde edilen su ile başınızı iyice yıkayın ve yıkadıktan sonra zeytinyağı ile birlikte ovun.

Tere: Tere yapraklarını sıktıktan sonra bu su ile başınızı yıkayın. Tere tohumunu kaynatarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Sarımsak: Az miktarda sarımsağı ezin ve lapa haline gelmesini sağlayın. Daha sonra lapa halinde başınıza koyun.

Peygamber Çiçeği: 50 gram peygamber çiçeği bitkisini, kaynatılmış 4 bardak suya koyun ve 25 dakika kadar bekleyin. Daha sonra başınızı bu suyla birlikte yıkayın.

Çınar Ağacı Yaprağı: Çınar ağacının yaprakları 10 – 15 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra bu su ile baş yıkanılır.

Labada Yaprağı: Labada yapraklarını sıkarak suyunu çıkarın. Bu su ile de saçlarınızı yıkayın. Labada yaprağını haşlayarak da bu işlemi uygulayabilirsiniz.

kepekten-nasil-kurtulurum
Yabani Pancar: Yabani pancarın suyu çıkarılır(sıkarak). Bu su ile saç diplerinizi ovun.

Baldırı Kara: 40 gram baldırı kara bitkisini, 2 su bardağı miktarındaki suyun içine konulur. Daha sonra hafif ateşte yarım saat kaynatılır. Süzdükten sonra, elde edilen su ile başınıza masaj yapın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top