Safra kesesindeki enfeksiyonlara safra kesesi iltihabı denir ve bu sağlık sorunu yaşayanlarda kusma ile birlikte bulantı da görülür. Ayrıca kaburga altı ve sırt kısımlarında da ağrılar olur. Sarışın ve 40 yaşlarındaki kadınlarda bu sağlık sorunu daha sık görülmektedir. Safra kesesindeki iltihaplardan kurtulmak için tavsiye edilen bitkisel reçeteleri sizlerle paylaşıyoruz.
Zerdeçal: 5 – 10 gram zerdeçal, bir su bardağı miktarındaki suya konulduktan sonra 15 dakika kaynatılır. Elde edilen su, günde 2 veya 3 bardak içilir. Zerdeçalı toz halinde de kullanabilirsiniz. Günde 0.25 – 0.50 gram miktarında kullanmanız yeterlidir(günde 3 -4 kez).
Kırlangıç Otu: 2 – 6 gram kırlangıç otu bitkisini, 1 bardak suyun içine koyun ve 15 dakika bekleyin. Her yemekten önce bir bardak tüketilmesi gereklidir. Dilerseniz kaynatıp (10 dakika) da içebilirsiniz.
Ayrık Kökü: 5 – 10 gram ayrık kökünü, bir bardak suya koyun ve 10 – 15 dakika kaynatın. Günde 3 bardak tüketilir. Tadı biraz acı gelebilir. Bu yüzden limon veya bal ile karıştırabilirsiniz.

safra-kesesi-iltihabi-icin-bitkisel-receteler-7115
Avokado Yaprağı: 1 avuç avokado yaprağını, 2 kilo miktarındaki suyun içine koyun. 25 dakika kaynatın ve günde 4 kez tüketilir. Sabah, öğle, akşam, gece olmak üzere 2’şer bardak tüketilir.
At Kuyruğu: 2 – 10 gram miktarındaki at kuyruğu bitkisini, kaynar bir bardak suya koyun ve 5 – 10 dakika kadar ılımasını bekleyin. Günde 2 veya 3 bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top