Gürültülü ortamlarda çalışan insanlar, kalıtsal özellikler, yaş ve menenjit gibi hastalıklar sağırlığın başlıca nedenlerindendir. Sağırlık sorunu için kesinlikle bir uzmana görülmelidir. Aşağıda ki bitkisel reçeteleri de alternatif olarak deneyebilirsiniz.

Defne Yağı: Koyun ödü ile birlikte defne yağını kaynatın ve elde edilen sudan ikişer damla kulağınıza damlatın.
Soğan: Beyaz soğan sıkılır ve kulağa damlatılır.
Sam Yağı: San yağını susam yağı ile birlikte kaynatın ve kulağınıza damlatın(iki adet).
Pelin: Pelini sıkarak elde edilen suyu kulağınıza az miktarda damlatın.
Pelesenk Yağı: Pelesenk yağını kulağınıza damlatın.
Turp: Turp kulak sağlığı için oldukça önemli bir besindir ve turp yağı kulağa damlatılmalıdır.
Elma Sirkesi: Çinko, magnezyum, mangan ve potasyum maddelerini içinde barındıran elma sirkesi (1 tatlı kaşığı kadar) bir bardak suyun içine koyulur. Bal ile tatlandırılarak(1 tatlı kaşığı) günde 3 kez tüketilmelidir.
Mercanköşk Bitkisi: Kaynar bir bardak suyun içine, 1 tatlı kaşığı mercanköşk(kuru) ekleyin ve 5 – 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Günde iki kez tüketilmesi tavsiye edilir. Maksimum 10 gün kullanılması gereklidir ve mercanköşkü nane ile karıştırmamalısınız.

sagirlik
Sofra Tuzu: Sofra tuzu, kulak enfeksiyonları ve kulak ağrıları için en çok tavsiye edilen bitkisel çözümler arasında yer alır. Sofra tuzunu 3 – 5 dakika kadar ısıtın ve bir bezin üstüne bu tuzu dağıtın. Bu bezi kulağınıza yerleştiriniz. Oldukça etkili bir yöntemdir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top