Saksı ve Bahçede Maydanoz Yetiştirme

maydanoz.jpg

Maydanoz Nasıl Yetiştirilir

Maydanoz bitkisini özellikle ocak ayları ile eylül ayları arasında yetiştirebilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında balkonlarda diğer zamanlarda ise evde veya kapalı mekanlarda yetiştirebilirsiniz. İklim açısından çok fazla seçici değildir. 20 derece ve üzerini ve nemli ortamları sever.

Maydanoz  ekimi yapılacak toprağın mümkünse kestane gübresi eğer yoksa hayvan gübresi ile zenginleştirilmiş olması önerilir. Tohumları toprağa ekmeden önce toprağın yaklaşık 1 hafta havalandırılmış olması daha iyi verim almanızı sağlayacaktır.

Saksıda bu bitkiyi yetiştirmek için saksıya toprağı doldurun daha sonra bitkinin tohumlarını saksıya serpiştirin. Tohumların üzerini az bir şekilde toprakla kapatın ve hafifçe bastırın.  Tohumları toprakla kapattıktan sonra can suyu dediğimiz ilk sulama işlemini yapın. Bu sırada suyu çok dökmemeye ve sulama yaparken tohumların gözükmemesine dikkat edin.

Ekme işleminden sonra gübre de kullanabilirsiniz. Kullandığınız gübre içinde yabancı madde olmamalı, mantar ve hastalık taşıyıcı bakteriler olmamalıdır.

Sulak, humusça zengin ve rutubetli ortamları sever. Bu sebepten dolayı bu bitkinin suyunu eksik etmemek gerekir. Sularken aşırıya kaçmadan ancak hiçbir zaman topraktan nemini ve rutubetini eksik etmeden sulamaya dikkat etmek gerekir.

Yetiştirirken yapraklarda ufalma ve renginde sararma görürseniz bu, sulamayı eksik yaptığınız anlamına gelir. Sulama miktarını arttırarak verimi arttırabilirsiniz.

Yaklaşık ekimi yapıldıktan 20 ila 30 gün sonra toplanacak hale gelecektir.

Bu bitkiyi toplarken özellikle uç tarafından kesmemiz daha sonra da tekrardan bize verim vermesi açısından önemlidir. Toplanmasında 10 günde bir fayda vardır. Çünkü uzun süre toplanmadığı zaman kartlaşma ve yapraklarda sertleşme gözükür. Rengi ve kokusu gider.

Yağmurlama tekniği ile sulama yapmanız gerekir. Bu şekilde daha verimli olur ve daha fazla yapraklanma ortaya çıkar.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top