Mikroplu bir hastalık olan şarbon, hayvanlardan geçer ve oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok hayvanlar ile içli dışlı olan veterinerlerde, çiftçilerde ve kasaplarda rastlanır. İki türü bulunur ve bunlar: iç ve dıştır. Şarbon hastalığına iyi gelen bitkiler aşağıdaki gibidir.
Çöpçini: 2 çay kaşığı ölçüsünde çöpçini, kaynar bir su bardağı miktarındaki suya konulur ve demlenmesi için 10 dakika beklenilir. Daha sonra bu karışım süzülür ve tüketilir.
Siyah Kuru Üzüm, Meyan Kökü, Çöpçini: 2 tatlı kaşığı siyah kuru üzüm, 2 tatlı kaşığı çöpçini ve 1 çay kaşığı meyan kökü, bir litre suya konulur ve 15 – 20 dakika kaynatılır. Daha sonra süzülerek, elde edilen suya pamuk batırılır. Bu pamuk ile kompres yapılır.
Isırgan Otu, Soğan, Sarımsak: Soğan(bir baş), 3 diş sarımsak ve bir avuç ısırgan otu, bir havanda iyice dövülür ve lapa hale gelesiye kadar devam edilir. Daha sonra bu karışım çıbanın üstüne sürülür.
Su Teresi: Su teresi yaprağını hastalıklı çıbanın üzerine koyun.
Aslanpençesi: Aslanpençesi bitkisi yıkandıktan sonra mikserden geçirilir ve tülbent ile sıkarak suyu çıkarılır. Bu özsuyu çıbanın üzerine konulur.

sarbon-asisi-metni-8878
Çiriş Otu: Az miktarda ki çiriş otunu su ile iyice yıkayın ve mikserden geçirin. Tülbent ile sıkın ve çıkan suyu hastalıklı çıbana koyun.
Karamuk Yaprağı: Karamuk yaprağını çıbanın üzerine koyun. Oldukça etkili bir yöntemdir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top