Saw Palmetto (Cüce Palmiye)

Amerika Birleşik Devletlerinde,  prostat büyümesine karşı en çok kullanılan bitki olan saw palmetto’nun özellikle başlangıç aşamasındaki prostat büyümesine iyi geldiği belirtiliyor. Geceleri sık sık tuvalete çıkmak başta olmak üzere büyüyen prostatın diğer belirtilerine de iyi geldiği söylenen saw palmetto ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (U.S. National Institutes of Health) hazırladığı, prostat büyümesi tedavisinde kullanılan bitkiler listesinde “A sınıfı bitkiler” kategorisinde yer alıyor.

Saw Palmetto Kuzey Amerika’da yetişen palmiye türünde bir bitkidir. İnsan sağlığına iyi gelen kısmı meyveleridir. Bu meyveler bol miktarda yağ asitleri, steroller ve flavonoidler içerir. İlk olarak Amerikan Yerlileri tarafından prostat tedavisinde kullanılarak keşfedilmiştir.

 

Saw Palmetto Faydaları

  • Düzenli kullanımı mesane iltihabını giderir,

  • Prostat tedavisinde yardımcıdır,

  • Üreme sistemlerinin fonksiyonlarını iyileştirir,

  • Saç dökülmesini engeller.

 

 KANSER HÜCRELERİNİ ENGELLER
Saw palmetto; prostat kanseri gelişimine katkıda bulunan genleri değiştirerek hastalıkla mücadele eder. Bilimsel bulgular; saw palmetto’nun prostat kanseri hücreleri üzerinde baskılayıcı etkisinin bulunduğunu gösteriyor. Fakat saw palmetto; prostat kanseri için öncelikli tedavi şekli değildir.

 

İDRAR SORUNUNU ÇÖZÜYOR
2939 erkeğin katıldığı 18 klinik çalışmanın sonucunda; saw palmetto’nun alt üriner sistem semptomlarını ve idrar akıntılarını etkili bir şekilde önlediği ispatlandı. Aynı analizde bu meyveyi tüketen erkeklerde, gece idrarına çıkma (nokturi) daha az gözlendi. Yapılan başka bir çalışma ise; ısırgan kökü, Afrika erik ağacının (Pygeum Africanum) kabuğu dahil diğer phytonutrient özlerinin bileşiminin de ek fayda sağladığını ortaya koydu.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top