Sebzeler Nasıl Pişirilmeli

Sebzeler Nasıl Pişirilmeli

Sebzeler Nasıl Pişirilmeli

Sebzeler Nasıl Pişirilmeli

Havuç ve brokoliden maksimum faydalanmak için bu sebzeleri doğramak ve öyle pişirmek gereklidir. Parçaladığınız da bu iki sebze içinde ki antioksidanlar ortaya çıkar.  Genelde havuçları zeytinyağı ile derin tavada bir tur döndürmek, brokoliyi ise buharda pişirmek önerilir.

 yeşil sebzeleri pişirirken mutlaka Zeytinyağı  kullanın. Çünkü, yeşil yapraklı sebzeler ısınınca içindeki mineral ve vitaminleri zeytinyağı kolaylıkla emer. Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka zeytinyağı ile soteleyin veya pişirin. Yeşil yapraklı sebzeleri pişirirken içine asla sıcak su ilave etmeyin. Kısık ateşte kendi suyunda pişirmelisiniz.

Sarımsak doğrandıktan ya da ezildikten yaklaşık 15-20 dakika kadar sonra kullanılmalıdır. Çünkü, doğrandığında ya da ezildiğinde hava ile temasa geçen sarımsağın içinde ki enzimler hareketlenir. Böylece 15 dakika sonra etkisini tam olarak yerine getirecek hale gelir. Sarımsağı bekletmeden kullanmayın.

Sebzeler Nasıl Pişirilmeli
Sebzeler Nasıl Pişirilmeli

Patates pişirirken mutlaka kabukları ile haşlayın. Kabuğun patates üstünde kalması, içinde ki C vitamininin muhafaza edilmesini sağlar. Patates haşlanırken kapağının kapatılması, hızlı pişmesini sağladığından vitamin kaybını da engeller.

Sebzelerinizi pişirmeden hemen önce yıkayın ve doğrayın. Eğer, önceden yıkayıp, doğrayıp dolapta bekletme alışkanlığınız varsa bütün vitamin ve mineralleri kaybedersiniz. Pişirmeden 10 dakika önce yıkayıp, kesmelisiniz.

Tüm sebzeleri iri parçalar halinde doğramak hatta bütün pişirmek hava ve ısı ile daha az temas etmesini sağladığından içinde ki vitamin ve mineralleri koruyacaktır. Mümkün olduğunca az  sadece yumuşayacak kadar sebzeleri  pişirmek çok daha faydalıdır. Bu nedenle sebze salatalarına ağırlık verin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top