Şeker Kamışı Pekmezi Nasıl Yapılır ve Faydaları Nedir?

1940-1950’li yıllarda tatlandırıcı dendiğinde akla ilk doğal şekerler olan pekmez ve bal gibi ürünler gelirdi. Şeker kamışı pekmezi bir süre bekletildikten sonra altta şeker birikintisi olur ve bundan da şeker üretilirdi. Daha sonra şeker fabrikaları ortaya çıktı ve rafinasyon şeker diye adlandırılan şekerler seri şekilde üretilmeye başlandı. Önceleri tamamen doğal yollardan elde edilen şeker, şuan da fabrika sürecinde vitaminlerini ve minerallerini kaybetmektedir. Bu yüzden şeker kamışı pekmezi tamamen doğal ve sağlıklı bir üründür.

Şeker Kamışı Pekmezi Nasıl Yapılır?

Şeker kamışı tamamen olgunlaştığında yaprakları alınır ve bu yapraklar ezilir. Bu ezme işlemi ile birlikte yeşil renkte olan su temin edilir. Elde edilen bu su elekten geçirilir ve kaynatılır. Kaynatma işleminde odun ateşi çok daha etkili olmaktadır. Şeker kamışı suyunu kaynattıktan sonra, üst tarafta bir kaymak tabakası oluşacaktır ve bu kaymak tabakasını almalısınız. Kaymak tabakası ile birlikte köpükler de oluşacak ve bu köpükleri de kaynama esnasında almaya devam edin. Kaynama işlemi uzun sürmektedir(8-10 saat arası) ve bu sürenin bitimine doğru şeker kamışı suyu koyulaşacak ve renk değiştirecektir. Kahverengi renge dönüşen şeker kamışı suyundan pekmezinizi elde ettiniz. 100 kg şeker kamışı suyu kaynattıysanız, yaklaşık 15 kg şeker kamışı pekmezi elde etmiş olacaksınız.

seker-pancari-pekmezi

Şeker Kamışı Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

– Şeker kamışı pekmezi kansızlık hastalığı olanlar için çok önemli bir üründür ve bu ürünün en önemli özelliği de kan yapıyor olmasıdır.
– Ph dengesini sağlar.
– Migren hastası olanlar içinde tavsiye edilir.
– Doğal şeker olmasına karşın, kan şekerini yükseltmez ve bu yüzdende şeker hastaları da bu ürünü tüketebilir.
– Pankreas ve Akciğer kanserlerini önlendiği bilinmektedir.
– Hamile kadınların bu ürünü tüketmeleri kesinlikle tavsiye edilir. Bebek gelişiminde de büyük rol oynar.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top