Selenyum Nedir?

Selenyum, toprakta bulunan bir iz elementtir ve iyi bir sağlığın korunması için küçük miktarlarda gereklidir. Birçok vücut işlevi için gereklidir ve hemen tüm hücrelerde fakat özellikle böbreklerde, karaciğerde, dalakta, testislerde ve pankreasta mevcuttur.
Selenyum DNA mıza zarar veren serbest radikallere karşı antioksidan olarak görev yapar. Kanser, kalp rahatsızlıkları ve hatta yaşlanma ile mücadelede yardımcı olmak üzere C ve E vitaminleriyle sıklıkla dâhil edilir. Viral enfeksiyonlarla mücadelede de kullanılır ve hatta AIDS/HIV in ilerlemesini yavaşlatabilir.


Selenyum İçeren Besinler

Brezilya Kestanesi: Brezilya’ya özgü bir kestane türü olan “Brasil nuts” selenyum bakımından en zengin besindir. 1 adet Brezilya kestanesi günlük selenyum ihtiyacının tamamından fazlasını karşılamaya yeter. Aynı zamanda fosfor ve bakır yönünden zengindir. Olumsuz yönü ise doymuş yağ içermesidir.

Ay Çekirdeği: 100 gram kavrulmuş ay çekirdeği günlük selenyum ihtiyacının %100’ünü karşılar. Fosfor, bakır, manganez ve E vitamini içeren ay çekirdeği yüksek kalori oranı nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Balıklar: Ton balığı, pisi balığı, sardalye ve somon gibi balıklar ihtiyacınız olan selenyumu alabileceğiniz, et ürünlerine göre daha az yağ ve kolesterol içeren nispeten sağlıklı kaynaklardır. Örneğin, 100 gram yağı süzülmüş, diyet konserve ton balığı günlük selenyum ihtiyacının %115’ini karşılar.

Hindi Eti: Kavrulmuş, derisiz 100 gram hindi eti günlük selenyum ihtiyacının %46’sını karşılar. Hindi eti aynı zamanda B6 vitamini, fosfor, protein ve niasin bakımından zengindir. Olumsuz yönü yüksek kolesterol içermesidir.

Göğüs Tavuk Eti: 100 gram derisiz göğüs tavuk eti günlük selenyum ihtiyacının %39’unu karşılar. Fosfor, B6 vitamini, demir, niasin, potasyum bakımından zengin olan tavuk eti aynı zamanda yüksek kolesterol içerdiğinden kontrollü olarak tüketilmelidir.

Kırmızı Et: Sığır eti, ciğer ve kuzu eti selenyum bakımından zengindir ancak kırmızı et yüksek kolesterol içerdiğinden herkes tarafından tüketilmesi uygun olmayabilir. 100 gram kuzu ciğeri kızartması 116 mcg selenyum içerir ve bu miktar günlük ihtiyacın %166’sına denk gelmektedir.

Selenyum İçeren Diğer Besinler

 Yumurta
 Mantar
 Esmer pirinç
 Yulaf
 Soğan
 İstiridye
 Sarımsak
 Tahıllar

 Önerilen Günlük Selenyum Tüketimi

0-6 Ay: 15 mcg
7-12 Ay: 20 mcg
1-3 Yaş: 20 mcg
4-8 Yaş: 30 mcg
9-13 Yaş: 40 mcg
14-18 Yaş: 55 mcg (E), 60 mcg (K)
19 Yaş Üstü: 55 mcg (E), 60 mcg (K)
Gebelik Dönemi: 60 mcg
Emzirme Dönemi: 70 mcg

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top