Sibirya Ginsengi Nedir?

Sibirya Ginsenginin kökü yüzyıllar boyunca başta Çin ve Rusya olmak üzere diğer Doğu ülkelerinde  birçok tedavide kullanılmıştır. Gelişimi yavaş şekilde oluşan bu şifalı bitki 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Genel olarak temmuz aylarında çiçeklerini açmaya başlarlar. İlk olarak Sibirya‘da keşfedilen bu bitki o zamanlarda sporculara destek amaçlı bir doping ürünü olarak kullanılmaktaydı.

Sibirya Ginsengi Faydaları

Sibirya ginsengi beslenmede glandüler sistemini desteklemektedir. Bu şifalı bitki kaynağı vücudun normal fonksiyonlarını geliştirerek vücut içerisindeki değişikliklere uyum sağlamasında yardımcı olur. Yani biradaptogen olarak adlandırılmaktadır.

Sibirya ginsengi‘nin kalp ve kan dolaşımları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda stres, yorgunluk ve halsizlik gibi olumsuzlukların üstesinden gelebilmek adına vücuttaki tüm enerji ihtiyacını sağlayan fonksiyonları uyarır.

Yapılan araştırmalara göre sibirya ginsengi vücuttaki mikropları ve zararlı maddeleri öldürücü özelliğe sahip hücrelerin üretimini arttırmaktadır. Ayrıca kan şekeri düzeylerini düşürmek, kan basıncı seviyelerini dengelemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek adına oldukça yararlı bir besindir

Çayı: Ginseng kökünden veya tozundan 2-3 gr demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edildikten sonra 10 dakika hafif kaynatılır ve 10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

 Ginsengin günlük  500 mg ile 1 gr olarak alınması önerilmektedir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top