Sigarayı bırakmaya karar mı verdiniz? Kendinize büyük bir iyilik yapmak üzeresiniz demektir. Fakat herkes tarafından bilinen bir gerçek var ki o da sigarayı bırakabilmek sadece karar vermekle başarılabilen bir şey değil. Her ne kadar bırakmaya kararlı olmak bırakmanın en önemli adımı ise de bu kararı gerçekleştirebilmek için bazı desteklere de ihtiyaç vardır. Yazımızda bu desteği bitkilerden almak isteyenlere yardımcı olabilecek bir kaç bitki hakkında bilgi vereceğiz.

Zencefil:

Güçlü bir aroması vardır. Sigarayı bırakmaya çalışırken sigara içme isteklerinizin şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek bir bitkidir.

Meyankökü:

Eski çağlardan beri tütünün insan üzerinde bıraktığı rahatlama etkisine benzer bir etki bıraktığı bilindiğinden rahatlamak amaçlı kullanılmıştır. Çiğneyerek kullanmak sigara krizlerinizin hafiflemesini sağlayacaktır. Fakat herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuza başvurmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle diyabetli hastaların kullanması uygun değildir.

meyan

Hint Dutu:

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı bir bitki olmasının yanında aynı zamanda sigara içme isteğini azalttığıda bilinmektedir. Demleyerek çayı tüketilmektedir.

hintdutu

Passiflora (Çarkıfelek Çiçeği):

Sigarayı bırakmaya çalışan kişi sigarada bulunan ve bağımlılık yapan maddelere ihtiyaç duyar. Bu çiçeğin özelliklerinden biri bağımlılık yapan bu maddelere karşı duyulan yoksunluk hissin azaltmaktır. Özellikle yatmadan önce tüketildiğinde daha zinde uyanmanızı sağlayacaktır.

carkifelek

Portakal:

C vitamini açısından zengin olan portakal. Her gün tüketildiğinde sigaraya duyulan ihtiyacı en aza indirebiliyor.

Domates:

Sigarayı bırakanlara özellikle suyu önerilmektedir. Çünkü domates suyu beyinde sigara ile aynı bölgeyi uyarmaktadır. 20 gün boyunca bir çay kaşığı domates suyu içmek sigara içme isteğinizi yenmenizde size yardımcı olacaktır.

Muz:

Sadece sigarayı bırakmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda sigaranın vücudunuzda sebep olduğu zararları yok etmede de önemli bir yardımcıdır.

Tüm bunların yanı sıra sigarayı bırakma aşamasında tüketmenizi tavsiye edebileceğimiz besinler arasında elma,tam tahıllar, fındık, tere, menengiç kahvesi, keçiboynuzu çayı, greyfurt ve ebegümeci bulunmaktadır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top