Sinüzite İyi Gelen Bitkiler Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzit elmacık kemiklerinin bulunduğu bölgede yer alan sinüzlerin iltihaplanmasıyla meydana gelen bir ratsızlıktır. Sinüzite iyi gelen bitkiler ve besinler bulunmaktır. Sinüzite ne iyi gelir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Burun üzerinde, gözlerin arasında, elmacık kemiklerinin bulunduğu bölgede ve alın bölgesinde bulunan sinüsler organizmalar nedeniyle iltihaplanınca şiddetli ağrılara ve sıvı drenajına neden olabilir. Sinüzit ameliyatı düzenli olarak şiddetli ağrı çekenler için kalıcı bir çözüm sunabilirken evde yapabileceğiniz bitki reçeteleri, nefes egzersizleri ile hafif ve orta dereceli sinüzit ağrılarını hafifletebilirsiniz.

Sinüsler kafatasında burun ve elmacık kemiği ile şakak arkasında bulunan hava boşluklarıdır. Bu boşluklarda biriken mukus tabakası sinüsler ile ilgili sorunlara ve hastalıklara neden olabilir. Sinüzitin en önemli belirtisi baş ağrısına neden olmasıdır. Özellikle şakak ve alın bölgesinde baskı ve ağrı hissi sinüzit belirleri arasında en bilinenidir.

Bazı hastalıklar nedeni ile de bu boşluklara mukus birikebilir. Akut ve kronik olmak üzere iki sinüzit vardır. Akut sinüzit 4 hafta sürerken kronik sinüzit 12 hafta ya da daha fazla sürebilir. Sinüzitin tedavisinde sinüzite neden olan etkenleri ortadan kaldırmak önem arz etmektedir. Bir takım alerjen maddeler, yiyecekler, kulak, burun ve boğaz yolu enfeksiyonları sinüzit nedenleri arasında en sık karşılaşılanlarıdır. Bu nedenleri ortadan kaldırmanın yanı sıra sinüzitin bitkisel tedavisi için sinüzite iyi gelen şifalı bitkilerden de faydalanmak mümkündür.

Sinüzitin Sebepleri:

Sinüzitin birden fazla nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları alerjiler, grip, bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan kişilerde mantarlar ve geniz yapısındaki kusurlardır.

Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

A vitamini sünizite en iyi gelen vitamindir. Burun bölgesinde ve boğazda sağlıklı mukoza oluşması için yeterli miktarda A vitamini almak gerekmektedir. Bu vitamini yumurta sarısı, yoğurt, yapraklı sebzeler, kabak, havuç, domates gibi besinlerden almanız mümkündür. A vitamini mevcut sinüzite iyi geleceği gibi yayılmasını da engelleyecektir.

Sünizite iyi gelen diğer bir vitamin de  C vitaminidir. C vitamini bakteriyel enfeksiyona karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı gibi sinüzite neden olan hastalıklara karşı sizi daha dirençli yapar. Çinko minerali grip, nezle gibi hastalıklardan daha çabuk kurtulmanızı sağlar.

Acı biberli yemekler yemek sinüslerinizi açabilir. Ancak mide rahatsızlığınız varsa dokunabilir.

Bol sarımsakla hazırlanmış bir çorba tıkanmış burun yollarını açar ve boğazı yumuşatır. Sarımsak antioksidan özelliği ile solunum yolunu etkileyen hastalıklardan daha çabuk kurtulmanızı sağlar.

zencefil kullanılışı

Zencefil sinüzite iyi gelen bitkiler arasındadır. Sinüzitin neden olduğu baş ağrısını hafifletir. Zencefili yemeklerle birlikte ya da çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Doktorunuzdan iltihabı geçirmek için etkili antibiyotik tavsiyesi alabilirsiniz.

Kaynattığınız suyu bir tencereye koyup, başınıza havlu örttükten sonra eğilip dikkatlice buharı soluyabilirsiniz. Herhangi bir yanma riskine karşı tencere ile aranızda yeterli mesafe olmasına özen göstermeli ve dikkatli olmalısınız.

Burnunuz çok doluysa tuzlu su çekerek açabilirsiniz. Ya da eczanelerden satın alabileceğiniz ” Sinüs Rinse ” adı verilen ürünü kullanabilirsiniz. Bu ürünün amacı burnunuzu temizlemektir. Sinüs Rinse alerjik rinit, sinüzit ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarında doktorlar tarafında da önerilmektedir. Ancak yine de doktorunuza danışmalı ve onay vermesi durumunda kullanım talimatlarına dikkat ederek kullanılmalıdır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top