Plazmodium parazitlerinin neden olduğu sıtma, sivrisinekler aracılığı ile insanlara bulaşır. Ateşli bir rahatsızlık olan sıtma, baş, bacak, kol ağrıları, titreme ve terlemeye neden olur. Sıtma için tavsiye edilen bitkisel reçeteler aşağıdaki gibidir.
Acı Pelin, Papatya: 2 tatlı kaşığı papatya ve acı pelin(ikisi de ince kıyılmış olmalı), bir litre suya konulur. 15 – 20 dakika kaynatılır ve daha sonra süzülür. Günde 3 kez bir çorba kaşığı ile tüketilir.
Rezene, Nane, Gül Yağı, Söğüt Yaprağı: Söğüt yaprağı, rezene, gül yaprağı ve nane aynı havanda dövülerek ezilir. Ondan önce de hepsi ince şekilde kıyılır. Daha sonra bu karışımlardan bir çay kaşığı miktarında, bir çay fincanı kaynar suya konulur. 10 dakika ılıması için beklenilir ve daha sonra süzülüp, günde iki defa bir çay fincanı tüketilir.
Leylak Yaprağı: Bir avuç miktarında ki kuru leylak yaprağını(ince kıyılmış olmalı), bir litre ölçüsünde ki suya konulur. Daha sonra 15 dakika kaynatılır ve daha sonra süzülür. Günde 3 kez, bir çay kaşığı süzme bal katıldıktan sonra, bir çorba kaşığı ile tüketilir.

mardinde_sitma_salgini_suphesi_h99111
Söğüt Kabuğu: Söğüt kabuğu ufalanır ve bir avuç alınıp, bir litre suya konulur. 15 – 20 dakika kaynatılır ve daha sonra süzülür. Günde 3 kez bir çay fincanı içilir.
Semiz Otu: Semiz otu ince bir şekilde kıyıldıktan sonra, bir avuç kadarı alınır. Bir litre suya atılır ve buharlaşasıya kadar kaynatılır. Kaynama işleminden sonra süzülür ve günde 3 kez bir çorba kaşığı ile yenir. Bir çay kaşığı süzme bal ile tatlandırabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top