Sivrisinekleri Kovmanın Doğal yolları

Yazın gelişiyle sivrisinek sezonu da açılıyor. teras keyfimizin ve huzurlu uykumuzun baş düşmanları sivrisinekleri kovmak için pek çok yol deniyoruz. kimyasal sivrisinek kovucular kullanıyor yada kapı pencereleri sinekliklerle kaplıyoruz ona rağmen içeri kaçan bir sinek bile uykumuzu kaçırmaya yetiyor. bu defa da son zamanlarda popüler olan sinek kovucu losyonları vücudumuza sürüyoruz. peki bu losyonları kullanmak doğrumu?

Yıllardır sivrisinek ilaçlarını böceklerden korunmak için odalara sıkarken, artık kendimize sürmeye başladığımız bu losyonların etiket bilgilerini hiç okudunuz mu? Genç, çocuk yaşlı demeden, parfüm gibi bedenlere sıkılan ve masum gibi görülen losyonların içinde Oldukça küçük yazılarla yazılmış, arka ambalaj etiket bilgilerinde yanıcıdır, gözleri ve cildi tahriş edicidir, yazar. ve içindeki birçok kimyasal sağlığımızı tehdit edebilme özelliğine sahiptir

1373731558Uzmanlar pestisitten uzak durun, meyve ve sebzelerden pestisit kalıntılarını iyice arındırdıktan sonra tüketin uyarılarında bulunuyor, işte bu  pestisitler, cildimizin üzerine sıktığımız böcek spreylerinde, bol miktarda bulunuyor. Meyve ve sebzelere böcek gelmesin, mahsul zarar görmesin diye sıkılan pestisitleri, evde besinlerimizden arındırırken, sivrisinek losyonları kullanarak, direkt bedenimize sürüyoruz.

Sivrisinek losyonlarının hemen hemen hepsinde DEET adı verilen bir tür kimyasal kullanılıyor, Deet, pestisit ve tolüen ailesinin bir üyesidir. Toluen ise, boya çıkarıcı olarak kullanılan ana maddelerden biri olan organik çözücüdür. DEET aslında plastik ve sentetik liflerin erime yeteneğine sahiptir.

 

Şunu unutmayın ki Cilde ne sürersek, anında emilip, kan dolaşımı vasıtasıyla her bir hücremize transferi sağlanıyor. Bu demektir ki, sivrisinek kovucu losyonlar, deri yoluyla emilerek, kan dolaşımıyla tüm bedenimize yayılıyor.

Her ne şekilde olursa olsun, cildimize kimyasal bir madde sürmek, sağlığımız için risk taşır . Doğal malzemelerle kendi sinek kovucunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz


Doğal sivrisinek kovucu (1)

Güçlü bir Kovucudur

Malzemeler

1 su bardağı elma sirkesi

Birer tutam kurutulmuş Ada çayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane

1 adet kapaklı cam kavanoz

Yapılışı

Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.


Doğal sivrisinek kovucu (2)

Nane Limon Spreyi

Malzemeler

1 su bardağı su

5 damla limon yağı

10 damla fesleğen ya da nane yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize sürün


Doğal sivrisinek kovucu (3)

Balkon ve teras için çözümler

Malzemeler

1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu

10 adet karanfil

Yapılışı

Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için masanıza yaklaşmazlar,

Balkonda fesleğen yetiştirin. fesleğen de iyi bir sinek kovucudur

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top