Ayakta ki hissi sağlayan siyatik sinirlerinde ki bölgede oluşan ağrılara siyatik denir ve birçok zaman şiddetli bir ağrı olarak görülür. Omurgada oluşan rahatsızlıklar siyatiğin nedeni olarak bilinir ve siyatik için tavsiye edilen bitkiler aşağıdaki gibidir.
Karanfil Kökü: 2 tatlı kaşığı ölçüsündeki karanfil kökü(ezilmiş olmalı), bir litre suya konulur ve 10 – 15 dakika kaynatılır. Daha sonra süzülür ve günde üç kez bir çorba kaşığı miktarında tüketilir.
Sarmaşık: İki avuç sarmaşık(ince kıyılmış) bitkisi, bir litre suya konulduktan sonra süzülür ve karışımın posası lapa haline gelesiye ezilir. Daha sonra ağrılı bölgeye bu karışım sürülür ve bu bitkisel karışım günde iki kez uygulanır. 6 saatte bir tekrarlanması tavsiye edilir.
Okaliptüs Yaprağı, Saf Alkol: Bir şişe temin edilir ve bu şişenin içine okaliptüs yaprağı eklenir. Daha sonra saf alkol eklenir ve şişenin ağzı kapatılır. Bu şişe 15 gün sıcak bir yerde bekletilir ve 15 gün sonunda, tülbent ile posa sıkılır. Sıkıldıktan sonra çıkan su, başka bir şişeye aktarılır ve ağrılı bölgelere sürülür.

sciatica_legpain15482326_m-e1447176269896
Taze Baldıran Yaprağı, Kuyrukyağı: Baldıran yaprağı(taze olmalı), iyice yıkanır ve mikserden geçirilir. Daha sonra bir tülbent ile özsuyu, sıkılarak çıkarılır. Eritilmiş kuyrukyağı ile bu karışım karıştırılır ve ağrıyan yerlere sürülür. Bu bitki zehirli bir bitki olduğu için, doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top