Siyez Bulgurunun Özellikleri

Yaklaşık 10.000 yıllık geçmişe sahip siyez bulguru, buğdayın atası olarak kabul ediliyor. Siyez bulguru, genetiği bozulmadan bugüne kadar gelebilmiş tek buğday türüdür. Görünüş itibari ile bildiğimiz bulgurdan farklıdır .Daha çok işlenmiş buğdaya benzer. Siyez bulguru, vitamin yönünden oldukça zengindir ve glisemik indeksi diğer bulgur türlerine göre daha düşük olduğu için diyet yapanlar ve formunu korumak isteyen kişiler için  uygun bir gıdadır

Siyez, 2n=14 kromozom sayısıyla genetik olarak en basit buğday çeşididir.  Ülkemizin dağlık bölgelerinde yetişen siyez buğdayı, eşsiz lezzeti ve besleyici özelliğine rağmen birim alandan elde edilen verimin düşük olması ve kabuklu yapısından dolayı işlemesi zor olduğundan zaman içinde yerini, verimi yüksek, melez buğdaylara bırakmıştır. Fakat daha sonra siyez bulguruna talep artmıştır.

Siyez bulguru talebindeki  artışın en önemli nedenlerinden biri, tamamen geleneksel yöntemlerle üretildiğinin fark edilmesidir. Bakır kazanda kaynatma, kendir sergi de kurutma ve değirmen taşında öğütme gibi doğal yöntemlerle işlenen siyez buğdayı diğer buğdaylardan daha değerli hale gelmiştir.. Son zamanlarda İhsangazi’de yeniden hayata geçirilen su değirmeninde öğütülmeye başlandı.  Yöre çiftçileri,  siyezin korunması ve üretiminin sürdürülebilirliği için coğrafi işaret tescili başvurusu yapmaya hazırlanıyor.
Siyez, İHSANGAZİ’nin kıraç topraklarında gübresiz, ilaçsız ve susuz olarak yetişiyor. Diğer buğday çeşitlerine göre daha besleyici.Bu buğdaydan elde edilen bulgur lif açısından ve Sindirim ile sinir sistemi için gerekli B vitaminleri bakımından oldukça  zengin. Protein değeri de çok yüksek” Siyezin gerçek değeri gün ışığına çıkınca, dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve gurrmeler İhsangazi yi ziyaret etmiş ve Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı uzmanlarının yörede yaptığı incelemeler sonucunda siyez bulguru, dünyanın nadir tatları olarak bilinen “presidiumlar” arasına katılmıştır.

 siyez

Siyez Bulgurunun Faydaları

 • Siyez bulguru diğer bulgur çeşitlerinin aksine kilo alımına sebep olmaz
 • Kolesterol içermeyen bir gıdadır
 • Karbonhidrat değeri oldukça düşüktür , Protein değeri ise çok yüksektir.
 • Lifli yapısından dolayı sindirimi kolaylaştırma özelliği taşır
 • Bağırsakları temizleyici özelliği vardır.
 • Yüksek antioksidan içeriğe sahiptir.
 • Hücre yapısını koruyarak  yaşlanmayı geciktirir.
 • Çabuk bozulmaz ve küflenmez
 • Emziren anneler için çok faydalıdır. Anne sütünü arttırır.
 • Folik asit bakımından oldukça zengindir.
 • İçerdiği B1, B2, B6, B12 vitaminleriyle sindirim ve sinir sistemi için hayati önem taşır.
 • Yüksek miktarda mineral ve selüloz içeriğiyle kabızlığı önler
 • Bağırsak kanserine karşı koruma sağlar

Siyez bulgurunun özelliklerinden faydalanmak için, kırık olmayan, kabuğu soyulmamış olan siyez bulgurunu kullanmaya özen göstermelisiniz.


⇔ Bitki Center size en doğru ve kapsamlı bilgiyi sunmayı amaçlamaktadır.
Bir çok kaynaktan beslenerek titizlikle konu paylaşımı yapılmaktadır.
Eğer sunduğumuz bilgilerin yalnış yada eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin ve
bildiklerinizi bizimle paylaşın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top