C vitamini eksikliğinden dolayı ortaya çıkan skorbüt hastalığına yakalanan kişilerde, halsizlik, iştah kaybı, kansızlık, kanamalar görülür ve hastalık döneminde bol bol c vitamini alınmalıdır. Skorbüt için bitkisel çözüm önerilerini uygulamak, bu hastalık ile savaşmanızda size yardımcı olacaktır.

Bayır Turpu: Bayır turpunu rendeleyerek, içine şeker atılır ve 24 saat bekletildikten sonra elde edilen su günde 3 kez tüketilir. 1 tatlı kaşığı miktarında tüketilir.

Aslan Dişi: 10 – 12 gram aslan dişini(ince kıyılmış olmalı), kaynar bir bardak suya koyun ve 5 – 10 dakika bekledikten sonra günde 2 bardak tüketilir. Aslan dişi yapraklarını da aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Kebere Tomurcuğu: 2 – 6 gram kebere tomurcuğu hazırlayın. Daha sonra su kaynatın ve bir bardak kaynar suya, kebere tomurcuğunu koyun. Günde 3 bardak tüketilmesi tavsiye edilir. Kebere tohumu yerine, kebere kabuğunun kökünü de kullanabilirsiniz.

Su Yoncası: 4 – 6 gram miktarındaki su yoncası, kaynar bir su bardağı miktarındaki suya konulur. Daha sonra 10 – 15 dakika beklenilir ve günde 3 bardak içilir. Yemeklerden önce içilmesi tavsiye edilir.

c-vitamini-eksikligiskorbut-1139
Kavak Tomurcuğu: 40 gram kavak tomurcuğu ile birlikte ufalanmış dal kabuklarını bir bardak suya koyun. 15 – 20 dakika kaynatın ve son olarak süzün. Elde edilen suyu günde 3 fincan tüketin. Ilık olarak içmelisiniz.
Hatmi Çiçeği: 10 gram hatmi çiçeğini, kaynar bir bardak suya koyun ve 10 -15 dakika bekleyin. Bal ile tatlandırarak tüketmeniz tavsiye edilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top