Soya Fasulyesi

Soya Fasulyesi, B1 ve B2 , E ve K vitaminlerini içerir.  kalsiyum bakımından zengindir. Aynı zamanda bol miktarda fosfor, demir, bakır, manganez, potasyum ve sodyum barındırır. Soya fasulyesi,  protein bakımından da en zengin besindir. Fakat soya fasulyesinden fayda görmek için mutlaka fermente edilmiş olan soya ürünlerini tercih etmelisiniz. Aksi takdirde yan etkilere sebep olabilir.

soya (1)

Soya Fasulyesinin Faydaları

Kötü Kolesterolü düşürme özelliği taşır

Menopoz sıkıntılarının azalmasını sağlar.

Kansere yakalanma riskini en aza indirir.

Kalp krizi riskini en aza indirir

Yüksek kaliteli protein sağlayarak kilonun kontrol edilmesine yardımcı olur.

Vücudun gelişmesini sağlar.

Şeker hastaları için faydalıdır.

Sinirlerin ve adalelerin güçlenmesini sağlar.

Zihin yorgunluğunda faydalıdır. Aynı zamanda hafızayı güçlendirir

Hastalık iyileşme sürecini kısaltır

Kemiklerin güçlenmesinde rol oynar. kemik erimesine karşı faydalıdır

Soya Fasulyesi İle İlgili Araştırmalar

Soya fasulyesinin safra taşı, Alzheimer ve AIDS gibi birçok hastalığa karşı olası faydalarını değerlendirmek için başka araştırmalar da yürütülmektedir. Araştırmacılar, beslenmelerinde soyaya önemli ölçüde yer veren vejetaryenlerin safra taşı hastalığına yakalanma riskinin, et yiyenlerin yarısına eşit olduğunu tespit etmiştir.

American Medical Association dergisinin 2009 Aralık sayısında yer alan araştırmada, Çin’deki 5000 meme kanserli kadın takip edilmiş ve günde 15 gramdan fazla soya ürünü tüketen kadınların ölüm riskinin % 29, kanserin nüksetme riskinin ise %32 oranda azaldığı tespit edilmiştir.

UYARI :

Soya fasulyesinin içinde bulunan ‘genistein’ adlı bir maddenin spermlerin yumurtayı döllemesini engellediği yönünde araştırma sonuçları mevcuttur. Bu nedenle gebelik düşünen kişilerin tüketmesi önerilmez

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top