Soya Sütünün Faydaları

Soya sütünün sağlığa yararları hakkında yapılan araştırmalar birbirinden farklı sonuçlar ortaya koysa da, tüm  çalışmaların ortak noktası soyanın pek çok sağlıklı bileşikler içerdiği yönünde. Fakat bazı uzmanlar bu faydalı bileşiklerin fermentasyon işleminden sonra ortaya çıktığı yönünde uyarıda bulunuyor. Soya ürünlerini kullanırken dikkatli olmak gerektiği konusunda uyarıda bulunan uzmanlar doğru ürünler kullanılmadığı takdirde soyanın zararlı olabileceğine işaret ediyor.

Bazı araştırmacıların ortaya koyduğu sonuçlara göre de soya sütünün oldukça faydalı olduğu yönünde .

örneğin:

Berkeley Üniversitesi’nin 2001 yılında yayınladığı soyanın içindeki izoflavon’nun yararları adlı makalesinde  soyanın menopoz semptomlarını azalttığı, kalp hastalıkları riskini düşürdüğü belirtilmiştir.Protein yönünden zengin olan soya sütü ayrıca inek sütünden daha fazla lif içeriyor.

58Amerikalı bilim adamları her gün düzenli olarak soya sütü içeren içeçekler tüketmenin, göbek bölgesindeki yağlanmayı ortadan kaldırdığını ortaya çıkardı.

Alabama Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, soya sütü fazla şekerin yağa dönüşmesini engelleyerek günlük olarak alındığında karın bölgesindeki yağların erimesini sağlıyor. Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Daniel Christie, soya sütlü içeceklerin karın bölgesindeki yağları engellemesine bağlı olarak kadınların kalp ve diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azalttığını belirtti.

Soya fasülyesiyle ilgile pek çok çelişkili araştırma sonuçları mevcuttur. bazı araştırmacılar fermente edilmemiş soya ürünlerinin zararlı olduğunu savunurken bir diğer araştırmacı bunun tersini savunmaktadır. Karar size kalıyor.


soya_st_kresel_irketler_eliyle_dayatlyor

Evde Soya Sütü Yapımı

1 Bardak soya fasulyesini suya koyarak sabaha kadar bekletin

Mutfak robotunun haznesine 1 bardak soya fasulyesi ve  3 bardak su koyun ve iyice çekin.Sonra temiz bir tülbent veya temiz bir bez yardımıyla  süzün ..Soya sütünü tencereye koyun ve kısık ateşte karıştırarak  20 dk kaynatın.Sonra bir kavanoza koyup ağzını iyice kapatın

Bu süt 48 saat tazeliğini koruyabiliyor. İsterseniz içine bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top