Suda Çözünmeyen lifin Önemi

Beslenme uzmanları suda çözünmeyen lif içeren yiyecekleri tokluk hissini uzatması nedeniyle diyet yapanlara önermektedir.Besin lifi, sindirim enzimlerine dirençli bir grup gıda bileşenidir ve başlıca tahıl, meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Farklı Besin lif tipleri, özellikleri bakımından farklılık göstermektedir. Çözünür olmayan diyet lifi bağırsak sağlığı ile ilgiliyken, çözünür diyet lifi, temel olarak kandaki kolesterolün düşürülmesi ve glukozun bağırsaktaki absorbsiyonunun azaltılması ile ilişkilidir. Diyet lif, bağırsak kanseri ve kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı yararlı etkileri yanında gıda formulasyonlarında kullanılabilen teknolojik özelliklere de sahiptir. Ayrıca, diyet lifi düşük enerji değerine sahip ürünlerin temel bileşenini oluşturmaktadır. Bu nedenle, diyet lifi ile zenginleştirilmiş gıdalar giderek önem kazanmaktadır.

lif içeren gıdaların sağlık açısından en çok bilinen faydaları; kandaki şeker miktarını düşürmesi, kolesterolü engellemesi, hemoroitlerin oluşumunu ve kolon kanserini engellemesidir.

Gıdalar yoluyla alınan ve suda çözünmeyen fiber bağırsak boyunca sindirilmeden hareket eder. Bu besin lif türü bağırsak hareketine yardımcı olarak kabızlığı önler ve kabızlığa bağlı diğer sorunların tedavisine yardımcı olur. Beslenme uzmanları suda çözünmeyen lif içeren yiyecekleri tokluk hissini uzatması nedeniyle diyet yapanlara önermektedir.

Sebzeler99-226035634781541002269572

Suda çözünen lifin aksine pek çok çiğ sebze, başta şalgam, pancar, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası ve havuç olmak üzere önemli oranda suda çözünmeyen lif içermektedir. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, yeşil fasulye, salatalık, soğan, lahana, kereviz, domates, patlıcan, soğan ,biber ve mısır da yüksek oranda lif içerir. Bu sebzelerden en yüksek oranda lifi alabilmek için çiğ tüketilmeleri önerilmektedir.

Meyvelernocanvas_meyve-salatasi-aky4x

Kabuklu, çekirdekli meyvelerin çoğu değişen oranlarda suda çözünmez  lif içerir. Kabızlık sorunu olanlara lif bakımından oldukça zengin olan elma kabuğu önerilir. Kabızlığı hafifletmek için ,Kuru havuç ,Bezelye ,Soya fasulyesi, Fıstık, Kuru şeftali kiraz, üzüm, ananas, portakal, kavun, erik ve çilek tüketebilirsiniz.

TahıllariStock_000013640748XSmall

Buğday kepeği, Gevrek ekmek,  Yulaf kepeği,  Buğday tohumu, Kepekli çavdar unu,       Patlamış mısır,   Kepekli makarna,Mercimek ,Arpa unu ,çavdar ve kahverengi pirinç çözünmez Lif için iyi kaynaklar arasındadır.

 

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top