Aşırı çalışma sonucu oluşan sinirsel bir yorgunluk olan sürmenaj, kişinin işini isteyerek yapmaması veya tekdüze olarak iş eylemini yapması ile de ortaya çıkar. Sürmenaj için tavsiye edilen şifalı bitkiler aşağıdaki gibidir.
Sarı Ballıbaba: Bir çay kaşığı ölçüsündeki sarı ballıbaba(ince kıyılmış olmalı), kaynar bir çay fincanı suya konulur. Demlenmesi için 10 – 15 dakika beklenilir ve daha sonra süzülür. Gece yatmadan önce bir su bardağı tüketilir.
Karakafes Otu: Bir çay fincanı miktarında suyu kaynatın ve içine bir çay kaşığı tıbbi karakafes otu katın. Daha sonra 12 saat bekleyin ve 12 saat geçtikten sonra süzülür. Daha sonra başka bir kaynar su ile dolu kaba koyun. Ilıması için beklenilir ve her akşam bir çay fincanı miktarında tüketilir.
Çıban Otu: Bir çay kaşığı çıban otunu, bir çay fincanı miktarındaki kaynar suya koyun. Daha sonra demlenmesi için 15 dakika bekleyin. Süzdükten sonra geceleri yatmadan yarım saat önce tüketilir. Bir çay fincanı miktarında tüketilir.

surmenaj-hastaligi-tedavisi-1
Oğul Otu: Bir çay kaşığı ölçüsündeki çıban otu(ince kıyılmış olmalı), kaynar bir bardak suya konulur. 10 – 15 dakika demlenmesini bekleyin ve süzün. Her gece uyumadan önce tüketin.
Çuha Çiçeği: Bir çay kaşığı çuha çiçeğini ince bir şekilde kıyın ve bir çay fincanı miktarında kaynar suya koyun. 10 dakika demlenmesi için bekleyin ve demlendikten sonra süzün. Her gece bu karışımı tüketin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top