Susamdan yapılan tahin, karnı tok tutar ve besleyici bir üründür. Tahinin faydaları uzmanlar tarafından fazlasıyla vurgulanmaktadır. Özellikle tahin şıra ve tahin pekmez karışımları kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünü olmakla bilinir. Özellikle kış aylarında soğuğa karşı etkili bir üründür.

Tahinin tek başına pek tadı olmasa da, şıra ile karıştırıldığında ortaya mükemmel bir karışım çıktığını eminim çoğunuz biliyorsunuzdur. Bu karışım özellikle kışın insanları daha diri tutar ve soğuk algınlığına karşı korur.
Tahinin içeriğinde %60 civarında yağ bulunduğu için insana enerji verme özelliği vardır. Ayrıca, vücudun ihtiyaç duyduğu yağ asit oranını da karşılamaktadır. Kış aylarında tercih edildiğini söylemiştik ve kış aylarında insanlar tarafından tüketilmesinin bir nedeni de, üşümeyi engelliyor olmasıdır. Bunun sebebi de, antioksidan özelliği taşıyor olmasıdır. Kalsiyum ve demir kaynaklarından biri olan tahin, A, B, E vitaminlerini de içinde barındırmaktadır. Kalp-damar hastalıkları içinde tavsiye edilen bu besinin, özellikle damar tıkanıklığını açtığı tespit edilmiştir.

Tahinin Zararları

9507556df86b4d6efc9796f0aaaf75d3_k

Her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden, tahini fazla tüketmekte zararlıdır. Hatta şeker hastalarının ölümüne bile sebep olabilir. Tabi ki fazla tüketilmesi halinde bu tür kötü sonuçlar doğurabilir. İçinde ki şeker miktarı fazla olduğundan farklı hastalıklara da sebep olabilmektedir. Özellikle hamile kadınların bu besinden mümkün olduğunca uzak durması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Zira hamile kadınlar bu besini çok tüketirlerse bebeklerine kalıcı zarar verebilirler. Son olarak uyku bozukluğuna ve yaralara sebep olabiliyor.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top