Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Meyveler

Muz: Potasyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kan basıncını dengeleyen bu meyve, tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Günde iki adet tüketebilirsiniz.

Kavun: Yine potasyum ve magnezyum açısından zengin olan bu meyve tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Yaban Mersini: C vitamini, potasyum, antioksidan bakımından zengindir. Birçok hastalığa iyi geldiği gibi tansiyon sorununu çözmede de etkilidir.

Kuru Erik:  Potasyum açısından zengindir fakat az miktarda sodyum içerir. Yani tansiyon sorunu olanlar için güzel bir besin sayılabilir.

Bunların yanında çilek, mango, ananas, şeftali, turunçgiller de tansiyonu düşürmeye yardımcı meyvelerdendir.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Sebzeler

Domates:  İçerdiği A, C, E Vitaminleri tansiyonu düşürdüğü bilinen vitamin türleridir. Ayrıca domates, kalsiyum ve potasyum oranı yüksek bir sebzedir bu yönüyle de tam bir tansiyon ilacı sayılabilir.

Havuç: İçinde bulunan potasyum ve beta-karoten tansiyona iyi gelir ve kalp hastalığı, göz hastalıkları için de iyi bir sebze olduğu bilinir.

Kereviz: Kerevizin içeriğindeki fitokimyasal, kas dokularını rahatlatarak tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Bunların yanında patates, kudret narı, brokoli, kabak, ıspanak ve koyu yeşil renkli bitkiler (bu bitkiler çiğ yenmeli) de tansiyonu düşürmekte size yardımcı olacaktır.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Kuruyemişler

Yüksek tansiyon hastaları için, yağlı yiyeceklerden uzak durun tavsiyesi sık sık verilir fakat vücudun belli oranda yağa ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç kuruyemişler sayesinde takviye edilebilir. Bunlar: Ceviz, fındık ve bademdir fakat belli oranda tüketilmeleri gerekir.

Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum açısından oldukça zengin olan bu ürünler, damar tıkanıklığını engeller. Bu yönleriyle süt, yoğurt, peynir hergün düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdir. Fakat bu besinleri tüketirken yağ oranlarına (tam yağlı- az yağlı- yarım yağlı gibi) dikkat etmelisiniz.

Bu saydığımız besinlerin yanında tam tahıllı yiyeceklerde tansiyona iyi gelir.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top