Tarhun Çayı

TARHUN-CAYI.jpg

Tarhun Bitkisi  Çayı

Tarhun çayı, binlerce yıldır tıbbi ve aromatik özellikleriyle insanlar tarafından kullanılan önemli bir bitki çayı türüdür. Latince adı “Artemisia dracunculus” olan turhan bitkisi, özellikle sağlık faydaları ve lezzetli tadı nedeniyle birçok kültürde popülerlik kazanmıştır. Turhan bitkisinin yaprakları, demlenerek çay haline getirildiğinde özel bir aroma ve tadın yanı sıra sindirimi destekleyici, antioksidan ve anti-enflamatuar özellikler sunar.

Tarhun Çayının Faydaları

1. Bu çayın en önemli özelliği doğal sindirim destekleyici olmasıdır. Hafif ve hoş bir acılıkla birleşen turhan bitkisi çayı, öğünlerden sonra tüketildiğinde sindirime yardımcı olur. Aynı zamanda hazımsızlığa ve mide kramplarına iyi gelir.

2. Safra salgısını arttırma özelliği taşır. Bu da sindirim sisteminin önemli bir parçası olarak yağların sindirimini kolaylaştırır ve emilimini destekler.

3. Tarhun çayı, sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Mide ağrısı, şişkinlik ve sindirim sorunlarına karşı rahatlatıcı etkileri vardır.

4. Turhan çayı iştah açıcı özelliği vardır. Bu nedenle kilo almak isteyenler için alternatif bir çözümdür.

tarhun çayı

5. Çayı içilebildiği gibi yaralara pansuman yapmak için de kullanılan bir çaydır. Anti bakteriyel özelliğiyle yaraların enfeksiyon kapmasını önler ve çabuk iyileşmesini sağlar.

6. Diş ağrılarına karşı kullanılmaktadır. Diş ağrılarını iyi gelir ve ağız içinde bakteri oluşumunu engeller.

7. Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan bu bitki çayı sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir.

8. Bağırsak kurtlarını düşürülmesini sağlar

9. Tarhun bitkisi, antioksidan bileşikler içerir. Bu bileşikler, vücuttaki serbest radikallere karşı savaşarak hücresel hasarı azaltmada rol oynar.

10. Tarhun çayı rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Özellikle strese karşı gevşemeye yardımcı olur.

11. Tarhun bitkisi, bazı doğal bileşikler içerdiğinden, alerjik reaksiyonları giderir ve iltihaplanmayı azaltır.

Çayın Hazırlanışı

  1. 1 fincan kaynamış suya  1 çay kaşığı kuru tarhun ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzerek için.
  2. Sindirim için tarhun çayına bir ince dilim zencefil veya  bir kaç yaprak nane ekleyebilirsiniz.  Tatlı bir bitkidir bu nedenle çayınızı tatlandırmanıza gerek yoktur.

Not: Tarhun otunun içeriğinde bulunan tujon adlı bileşik, aşırı tüketilmesi zararladır ve nörotoksik etkilere yol açar. Bu yüzden kontrollü tüketilmesi gerekir.

Tarhun Çayı ile ilgili daha fazla bilgi için google araması yapabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top