Deride oluşan kızarıklıklardır. Kabarık şekilde de görülür. En çok görülen deri hastalıklarından olan temriye için bitkisel reçeteler aşağıdaki gibidir.
Saçkıran Otu: Saçkıran otunu iyice yıkamalısınız ve sonra mikserden geçirmelisiniz. Bir tülbent ile sıkarak suyunu çıkarın ve bu suyu temriyeli bölgeye sürün.
Atkuyruğu: İki avuç atkuyruğu, 5 litre suya konulur ve 12 saat bekledikten sonra kaynatılır. Daha sonra süzülür ve bu su banyo suyu ile karıştırılır. 20 – 25 dakika boyunca banyo suyunun içinde yatılır.
Aslandişi: 10 tane aslandişi gün içinde tüketilmelidir ve sapları da iyice temizlendikten sonra çiğnenerek tüketilir.
Ardıç Yaprağı ve Tohumu: Bir miktar ardıç yaprağını önce yıkayın daha sonra mikserden geçirin. Daha sonra tülbent ile sıkıp, suyunu çıkarın. Bu su ile birlikte, havanda dövülmüş toz halindeki ardıç tohumunu(2 çay kaşığı) karıştırın. Daha sonra temriye olan bölgeye sürün.
Sinir Otu Yaprağı: Sinir otu yrapğı iyice yıkandıktan sonra mikserden geçirilir ve bir tülbent ile sıkılır. Sıkıldıktan sonra çıkan özsuyu, hastalıklı olan yere sürünüz.

rs784747
Dulavrat Kökü: Bir avuç dulavrat kökünü, bir litre suya koyun ve 15 dakika kaynatın. Daha sonra 12 saat bekletin ve süzün. Daha sonra bu karışımı temriye olan bölgeye sürün.
Aynısefa Çiçeği, Zeytinyağı: Aynısefa çiçeği(temizlenmiş olmalı), bir şişenin içine doldurulur ve şişenin geri kalanı saf zeytinyağı ile doldurun. Şişenin ağzını kapattıktan sonra, 15 gün bekleyin. Sıcak bir yerde bekletilmelidir. Son olarak hastalıklı bölgeye sürün.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top