Tiryak Nedir

Tiryak bitkisi Azerbaycan ve İran’da yetişen bir bitkidir. Uyuşturucu etkisi bulunan tiryak bitkisini çok kullanan kişilere tiryaki denilmiştir.Tiryaki sözcüğü günümüzde halen kullanılmaktadır. bir maddeye bağımlı kişiler için kullanılan Tiryaki sözcüğünün çıkış noktası tiryak bitkisidir.

Tiryak bitkisinin de bulunduğu bir çok baharat ve şekerli su kullanılarak hazırlanan şuruba da tiryak denmektedir.

Tiryak şurubunun içindeki malzemeler :

anason, çivit, çam sakızı, çiçek otu, çöpçini, darı fülfül, eksir, gün balı, hardal, havlican, hindistan cevizi, hindistan çiçeği, hiyerşambe, kalanga, karabiber, karanfil, kebabiye, kimyon, kişniş, kremartar, kakule, limon kabuğu, limon tuzu, meyanbalı, portakal kabuğu, ravend, rezene, sarı helile, şamlı, tarçın, tarçın çiçeği, teke otu tohumu, tiryak, Akiri Karha, vanilya, yeni bahar, safran, zencefil, zerdeçal, zulunba su ve şeker

Bu şurubun pan zehir etkisi olduğu belirtiliyor. aynı zamanda bir çok hastalığa karşı koruma sağladığına yönelik bilgiler de mevcuttur.

Share this post

PinIt

2 Replies to “Tiryak Nedir”

  1. sermin dedi ki:

    bu şurubu çocuklara vermek güvenlimi ? bir arkadaşım çocuğuna içiriyormuş iyi geldiğini söyledi ama ben çekindim çocuğa içirmeye. içinde okadar baharat varki insan kullanmaya çekiniyor. mideye bir zararı dokunmazmı?

  2. sezai dedi ki:

    tiryak ı dogru yerden aldıgınz surece son derece guvenlıdır bana annem yedırmış çoçukken ıkı defa akrep soktugunu bılıyorum hiç bır şey olmadı doktora gıtmedım . ama çoçugun kırkı çıkmadan vereceksınz sonra olmuyor . belgeselde izledım eskı tarıhde bır padişah kendını zehırlenmekten korumak için geliştirmiş ve zsonunda intıhar etmek için zehır içmiş olememiş ve cellatlara kendını oldurtmuş gerxcek bir olaydır tvb de izledım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top