Bir organın veya dokunun yapısını bozan, yara(yerel yara) ya da zedelenmedir. Aşağıda verdiğimiz bitkisel reçeteler, zedelenme sonucu oluşan travmalar için kullanılmalıdır. Lütfen açık yaralar için bu bitkisel reçeteleri kullanmayınız ve travmalar da ilk yapmanız gereken bir uzmana başvurmak olmalıdır.
At Kestanesi Tohumu: Bir avuç at kestanesi tohumunu, bir litre suya koyun ve su buharlaşasıya kadar ve tohumlar lapa hale gelesiye kadar kaynatın. Daha sonra zedelenmiş kısma, bu karışımı sarın.
Lahana Yaprakları: Lahana yapraklarını kaynatarak, yaprakları sıcak bir şekilde zedelenmiş bölgeye koyun. Soğuduktan sonra yenisi ile değiştirin.
Kekik, Süzme Bal: 2 tatlı kaşığı kekik, bir cezvenin içine konulur. Lapa haline gelesiye kadar kaynatılır ve daha sonra 2 çorba kaşığı süzme bal ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra, tülbent ile zedelenmiş bölgeye sürülür.
Limon, Gliserin, Saf Alkol: Limon sıkılır ve saf alkol ve gliserin ile karıştırılır. Daha sonra zedelenmiş bölgeye sürülür.

kayip_yas_travma
Saf İspirto, Un: Un ve saf ispirto aynı kapta karıştırılır ve sulu hamur haline getirildikten sonra, ağrılı bölgeye sürülür.
Defne Yaprağı, Zeytinyağı: Bir şişenin içine bir miktar defne yaprağı konulur ve şişe dolasıya kadar saf zeytinyağı eklenir. Ağzı kapatıldıktan sonra, bu şişeyi güneş gören bir yerde 15 gün bekletin. Sıcak bir yerde de bekletilebilir. 15 günden sonra, günde iki kez(sabah ve akşam) zedelenmiş bölgeye sürülür.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top