Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler

Uykusuzluğa iyi Gelen Besinler

Aminoasit içeren yiyecekler uykunuzu düzene sokar ve belli başlı vitaminler insomnia ile etkili bir biçimde mücadele etmenizi sağlar. Bu yiyecekleri bilinçli bir şekilde sofranıza dahil edin ve yatmadan önce az yiyin, böylece kolaylıkla uykuya dalabilirsiniz.

Triptofan İçeren Besinler

Düşük serotonin seviyesi uykusuzlukla bağlantılıdır. Yiyecekler serotonin içermez ancak bazı yiyecekler vücudun serotonine çevirdiği triptofan adında bir aminoasit içerir.  Börülce, buğday tohumu, granola, ceviz, badem, susam tohumu, kabak çekirdeği, yumurta, süt ve peynir (özellikle Çedar peyniri, İsviçre peyniri ve Gravyer peyniri) triptofan açısından zengin gıdalardır.bu gıdaların tüketilmesi uykusuzluk problemin çözmeye yardımcı olabilir

Kalsiyum

Kalsiyum içeren besleyici yiyecekler de serotonin üretimini sağlar. Beklendiği üzere bu liste triptofan içeren gıdalarla örtüşüyor. Ancak kalsiyum yönünden zengin gıdalar da ilginç bir şekilde güzel bir uyku çekmenize olanak tanıyabilir. Brokoli ve genel olarak çoğu çiğ sebze, yulaf, susam tohumu, su yosunu ve suteresi gibi yiyecekler kalsiyum içerir.

B Vitaminleri

B grubu vitaminleri sinir sistemini destekleyerek uyumaya ve rüya görmeye yardımcı olur. Yüksek oranda B vitaminleri içeren yiyecekler, yeşil yapraklı sebzeler, sert kabuklu yemiş ve çekirdekler, soya fasulyesi, yumurta, balık ve süt ürünleridir. Yatmadan önce ılık süt içmenin işe yaramasının sebebi aslında süt ürünlerinin hem B vitamini hem de triptofan içermesinden kaynaklıdır.

Kompleks Karbonhidratlar

Tıpkı hızlı yakıldığı için şeker ve basit karbonhidratların enerji patlamasına sebep olduğu gibi kompleks karbonhidratlar da sindirmesi daha zor olduğu ve kalıcı bir enerji kaynağı olduğu için uyumaya yardımcı olur. Kompleks karbonhidrat içeren yiyecekler, tam tahıl, yulaf, arpa, baklagiller (fasulye ve mercimek gibi) ve pirinçtir. Genellikle, düşük oranda glisemik içeren yiyecekler de uykuya yardımcı olabilir ancak siyah çikolata gibi yiyecekler kafein veya başka uyarıcı maddeler içerir.

Karışımlar

Yatmadan önce protein kaynağı, triptofan ve kompleks karbonhidrat içeren atıştırmalık bir şeyler yemeyi deneyin. Aksi takdirde protein sayesinde kimyasal olarak açığa çıkan karbonhidrat bağı, uyarıcı bir etkiye sebep olabilir. Muz, bir çay kaşığı fıstık ezmesi, yarım bardak mısır gevreği ve süt veya bir dilim çedar peyniri veya hindi göğsüyle hazırlanmış tam tahıllı tost, evde yapabileceğiniz kombinasyonlardır. Uykunuzu daha dinlendirici bir hale getirir

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top