Bir cilt hastalığı olan uyuz, bulaşıcı olma özelliği taşımaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişiler de rahatsız edici kaşıntılar olur. Uyuz için bitkisel çözüm önerilerinden birkaçını sizler için derledik.

Kireç Suyu, Kükürt, Zeytinyağı: 3 tatlı kaşığı kireç suyu ve 2 tatlı kaşığı kükürt tozu 1 su bardağı miktarındaki zeytinyağına konulur. Merhem kıvamına gelesiye kadar karıştırıldıktan sonra, sorunlu olan bölgelere sürülür.

Sofra Tuzu, Su, Şeker: 3 tatlı kaşığı toz şeker ve sofra tuzu(4 çorba kaşığı), 4 bardak suyun içine konulur. Eriyesiye kadar karıştırıldıktan sonra, kaşınan yerlere sürülür. Bu işlemi her gün yapmalısınız(iyileşesiye kadar).

Bal, Sarımsak: Sarımsak önce soyulur daha sonrada ateşe konulur ve yakılır. Ezerek kül haline geldikten sonra, üzerine bal dökülür ve bulamaç yapılır. Kaşınan yerlere sürülür.

Sirke, Soğan: Kuru soğan(bir baş), 2 su bardağı miktarındaki sirkenin üzerine soyulur ve 30 dakika beklenilir ve süzülür. Uyuz olan yerler bu su ile yıkanmalıdır.

172549
Şahtere, Zeytinyağı, Su, Kına: 2 tatlı kaşığı kına, 2 su bardağı miktarındaki zeytinyağına konulur. Daha sonra karıştırılır ve bir başka kaba 3 tutam şahtere ile 4 bardak su konulur. 30 dakika kaynatılır ve kaynama işleminden sonra süzülür. Son olarak iki karışım birbirine karıştırılır ve uyuz olan kısıma günde 3 kez bu karışım sürülür.

Dişbudak Kabuğu, Su: 1 avuç miktarındaki dişbudak kabuğunu önce yakın sonrada külün üzerine su dökün. Merhem haline getirildikten sonra, uyuz olan yerlere sürün.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top