Üzüm Pekmezinin Faydaları

  Pekmez yüksek şeker içeriği sebebiyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır.

⇒  vücudun günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum ihtiyacının büyük kısmını karşılar.

 200 gram pekmez, kalori açısından bin 150 gram süte, 300 gram ekmeğe , 350 gram ete eşdeğerdir

 üzüm pekmezinin içinde doğal olarak bulunan glikoz ve früktoz, vücutta hemen emilerek kana karışmakta ve metabolizmada enerjiye dönüşmektedir.

⇒ Vücutta kan yapımında kullanılması,

 İştah açması pekmezin belirgin özelliklerindendir.

Gebelikte bebek gelişimi ve anne adayları için çok faydalı bir besindir.

Mide, bağırsaklar ve böbrekler üzerinde olumlu etkileri vardır.

Damar sertliğini gidermekte faydalıdır ve kan dolaşımını kolaylaştırır.

Sabahları içeceğiniz iki yemek kaşığı pekmez, vücudunuz için çok değerli ve çok önemli olan 2 miligram demir, 80 miligram kalsiyum ve 58 kcsal enerji ihtiyacını karşılar.

Üzüm içeriğinde bol miktarda Resveratrol isimli antioksidan ve antosiyan maddeler barındırır

Kalp krizi riskini azaltır

kanseri önlemede yardımcıdır

Güneş ışınlarının, alkolün ve sigaranın yarattığı cilt sorunlarını giderir

Yaşlanmayı geciktirmede önemli rol oynar

 Pekmezle ilgili yapılan birçok araştırma insan ömrünü uzattığını ortaya koymuştur

Dozu kaçırıldığında fazla fruktoz yüklenmesi neticesinde kilo almaya-yağlanmaya yol açabilmektedir. 

Demir büyük çoğunlukla hemoglobin yapısında bulunduğundan demir yetersizliğinde hücrelere oksijen taşımamakta bu da bitkinlik ve kansızlığa sebep olmaktadır.

Vucudun demir ihtiyacının karşılanmaması çocukların, hamilelerin ve vejeteryanların beslenmesinde sorun yaratabilmektedir. Tablet olarak alınan demir mide ağrısı konstipasyon yapabilmekte, bitkisel gıdalardaki demir emilimi düşük olduğundan ekonomik nedenlerle hayvansal gıdaları yeterince tüketemeyen kişilerde kansızlık ortaya çıkabilmektedir. Pekmez günlük demir gereksiniminin 1/3’ünü karşılamaktadır.

Magnezyum da potasyum gibi sıvı dengesiyle ilgilidir. Böylece kas ve sinirlerin düzenli çalışmasını sağlar. Kalsiyum, potasyum ve magnezyumun birlikte çalışması nedeniyle bu üç minerali de yeterince içeren pekmez ayrıca önemlidir

Pekmez potasyum, kalsiyum, demir, krom, magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir.

Çocukluk ve ergenlik çağında, hamilelik ve emzirme döneminde, yaşlı erkekler ve menopoz sonrası kadınlarda daha çok oranda kalsiyuma gereksinim duyulur.Vücut için gerekli miktarda kalsiyum alınamadığı takdirde vücut bu gereksinimini kemiklerden karşılar ve bu da osteoporoza sebep olur.Kalsiyumun yetersiz alımı kemik ve diş rahatsızlıklarına neden olur.

Büyüme dönemindeki çocuklar için sağlıklı bir besindir.

İçindeki şekerin tümü monosakkarit olduğu için pekmez bebek ve çocukların beslenmesi içinde önemli bir besindir. Beyin gelişmesinin en önemli dönemi bebeklik dönemidir ve beynin bu dönemde enerji gereksinimi çok fazladır. Beyin, enerji kaynağı olarak glikozdan başka şeker kullanmaz. Bebeğe yeteri kadar glikoz verilmediği takdirde beyin gelişimi sağlıklı olmaz.

Demir eksikliğiyle oluşan kansızlık performansta düşüşe ve konsantrasyon proplemlerine sebebiyet verir.

Pekmezde yer alan demir insan vücudunun rahat bir şekilde kullanabildiği  değerli demirdir. Tablet şeklinde kullanılan  değerli demirin,  değerli demire çevrilmesi için vücut tarafından ayrı bir işleme tabi tutulması gerekir. Bazı durumlarda ise demirin bu dönüştürülme işlemi yapılamaz.

Zengin kalsiyum içerigiyle kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz olasılığına karşı koruyucu özelliktedir. Osteoporozdan korunmak için kalsiyum yönünden zengin olan besinlerin tüketimine dikkat etmek gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top