Sarı akıntıya neden olan vajina iltihabı, cinsel münasebet ile bulaşmaktadır. Gebe olan kadınlar, vajinal iltihap ile daha çok karşılaşmaktadır. Gebelikte beyaz bir akıntı ile birlikte görülür. Gebelik önleyici araçların yaptıkları tahrişler de vajina iltihabı durumuna neden olur. Vajinal iltihabı için tavsiye edilen bitkisel reçeteler aşağıdaki gibidir.

Funda Çiçeği: Bir çay kaşığı ölçüsünde funda çiçeği(ince kıyılmış), bir çay fincanı kaynar suya konulur. Kaynama işleminden sonra demlenmesi için 10 dakika beklenir. Daha son süzülür ve sabah ile akşam olmak üzere günde 2 kez bir çay fincanı ile tüketilir.

Kenevir Tohumu: Bir çay kaşığı kenevir tohumu(ezilerek toz haline getirilmiş olmalı), bir çay fincanı kaynar suya konulur. 10 – 15 dakika demlenmesi için bekledikten sonra, süzülür ve günde iki kez bir çay fincanı tüketilir.

Mersin Ağacı Tohumu: Bir çay kaşığı miktarındaki mersin ağacı tohumu, dövülerek ezilir ve bir çay fincanı kaynar suya atılır. Demlenmesi için 15 dakika beklenilir ve daha sonra süzülür. Günde iki kez tüketilir. Sabah kahvaltısından önce ve gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilir.

kasik-agrisi
Aslanpençesi: Bir çay kaşığı aslanpençesini, bir çay fincanı ölçüsündeki kaynar suya konulur. Demlenmesi için 15 dakika bekledikten sonra, süzülür ve günde iki kez bir çay fincanı içilir.

Fesleğen: Bir avuç fesleğeni(ince kıyılmış), bir litre suya koyun ve 10 – 15 dakika kaynatın. Daha sonra süzün ve günde iki kez bu karışım ile vajinal lavman yapılır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top