Vajina bölgesinde görülen mantar hastalığına vajinal mantar denilir ve candida albicans adında ki mantar bu hastalığa sebep olur. Bu hastalığın belirtileri, vajinadan akan beyaz akıntılar ile, vajina da görülen kaşıntılardır. Bu problemi yaşan kişilerin, o bölgeyi kaşımamaları büyük önem arz eder. Vajinal mantar problemi için, aşağıda yer verdiğimiz bitkisel reçeteleri uygulamanız lehinize olacaktır.

Aynısefa Çiçeği: Bir avuç miktarındaki aynısefa çiçeğini, bir litre suya koyun ve 15 dakika kadar kaynatın. Kaynama işleminden sonra, süzün ve hastalıklı olan yerinizi bu su ile yıkayın. Günde iki kez bu işlemin yapılması gereklidir(sabah ve akşam).

Pırasa: İki tane pırasa iyice yıkanır ve yıkandıktan sonra bir litre suyun içine doğranır. 10 – 25 dakika kaynatıldıktan sonra ılıması için 10 dakika beklenir. Daha sonra hastalıklı bölge, bu karışım ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yıkanır.

vajinal-mantar-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-neden-olur
Beyaz Haşhaş Tohumu, Sirke: Beyaz haşhaş tohumunun ezerek toz hale getirin ve sirke ile birlikte karıştırıp mayı haline gelmesini sağlayın. Elde edilen bu karışımı, mantarın olduğu kısma sürün. 1 saat beklendikten sonra, söz konusu hastalıklı bölgeyi yıkayın. Günde iki kez(sabah ve akşam) bu işlemi tekrarlayın.

Sığır Kuyruğu: Sığırkuyruğu, (bir tutam) bir litre suyun içine atıldıktan sonra, 15 dakika kaynatılır. Kaynama işleminden sonra süzülür ve elde edilen bu karışım günde 3 kez içilir(kahve fincanı ile).

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top